HABERTÜRK

Bu ne şiddet ne celal...


23 Ekim 2010

Bizim araştırmacılar bir süre araştırma yapmasalar... Çünkü bana kalırsa araştırma adı altında saçma sapan işlere ve sonuçlara imza atmaktalar.
İşte araştırmacılarımızdan yeni inciler; Türkiye’nin şiddet haritasını gösteren bir çalışma, dikkatleri “hayırcı coğrafya”ya çekiyormuş. Haberi okuduğumda önce, “Yok artık. Bu kadar da olmaz” dedim ama bir taraftan da söylenerek okumaya devam ettim. Hatırlarsanız bir süre önce bazı yazarlar tarafından şehrimiz, “faşist İzmir” olarak adlandırılmıştı , şimdi de referandumda “hayır” dediğimiz için “şiddet şehri” olmuşuz. Bakalım daha neler göreceğiz...
Araştırmacıların bu sonuca ulaşmalarının sebepleri ise şu örneklerle sıralanmış; Bir grup üniversiteli çocuk Bornova’da karton kutuda uyuklayan kediye önce köpekleri ile saldırıyorlar, sonra da hızlarını alamayarak kafasını ezerek kediyi öldürüyorlar. Diğer bir örnek ise şöyle; Aynı hafta İzmir’de iki yaşl çift evlerinde dövülerek öldürülmüş. Bir de gece yarısı İzmir sokaklarında dolaşarak genç kadınları öldüren bir seri katilimiz vardı.
Efendim bu olaylar bir şehirde sıklıkla yaşanmaya başlanınca tüm gözler oraya çevrilirmiş. Ve şehir suç şehri ilan edilirmiş.
Araştırmacılar bir bakmışlar ki İzmir ve benzeri suçların işlendiği diğer şehirlerin hepsi referandumda “hayır” demişler.
Yani referandumda “hayır” dediğimiz için “potansiyel suç makinesi olabilecek insanlar” mışız... Duyduk duymayan kalmasın...! Hayat Boyu Eğitim ve Kişisel Gelişim Derneği Bilim Kurulu’nun belirlediği alt ölçüm kriterinin özellikle, “çocuk-genç suçluluğu ve mağduriyeti!” ile riskli ve en tehlikeli illerin başında “Eskişehir” yer almaktaymış. (Araştırmacılar herhalde Eskişehir’in öğrenci kenti olduğunu unuttular)
Risk listesi şöyle devam ediyor; İzmir, Manisa, Ayd n, Bal kesir, Uşak, Kayseri, Antalya, Muğla, Tekirdağ... En tehlikeli 10 şehrin 9’u referandumda “hayır hattı ” veya “sahil şeridi” olarak adlandırılan “hayır” oylarının fazla çıktığı şehirlermiş.
Ne tesadüf değil mi?
Araşt rmac lar hangi kriterlere dayanarak bu sonuçlara vard lar bilemiyorum.
Fakat kendilerine şu soruyu sormakta fayda var; Seri katilimiz cinayetleri İzmir’de işledi, ama nereli olduğunu bilen var mı ?
Ya kediyi öldüren üniversiteli öğrenci aslen nereli?
Yaşlı çifti öldüren ?
Konuya devam edeceğim.
Çünkü şehrimin “hayır” oyu fazla çıktığı için böyle bir suçlamaya maruz kalması
tahammül edilir bir durum değil.