HABERTÜRK

Bu bayram büyüklere bayram..!


16 Kasım 2010

Arife günü sabah sabah birçoklarınız gibi ben de televizyonun karşısına kilitlenip oturdum. Bir taraftan kelime kelime Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın vergi ve prim affıyla ilgili açıklamalarını dinlerken, diğer taraftan sunulan bayram paketinin içini görmeye çalıştım. İşte o açıklamanın bazı satır başları:
“Küresel ekonomik krizin ülkemiz üzerinde de olumsuz etkileri oldu. Sağlam makro ekonomik temelleri ve kriz sürecinde aldığı önlemler sayesinde Türkiye ekonomisi pozitif yönden ayrışarak hızlı bir toparlanma sürecine girdi. Yükselen istihdamı da görmeye başladık.”
Hatırlarsanız Başbakan Erdoğan son yıllarda sık sık özellikle ekonomi köşe yazarlarını ya da krizden yana dert yanan vatandaşları azarlar olmuştu; “Kriz bizi teğet geçti. İnsanlara kötü haberler verip ortalığa ateş düşürmeyin... gibi gibi.”
Sonra araya referandum ve referandum vaatleri girdi.
Arife günü sabahı Sayın Babacan’ın, “Küresel ekonomik krizin ülkemizde de olumsuz etkileri oldu” sözleri ile konuşmaya başlaması ise sanki bugüne kadar vergisini kuruşu kuruşuna ödemiş olan vatandaşların gönüllerini almaya çalışır gibiydi.
Belki de ben yanılıyorum. Sonuçta vatandaş olarak görevimiz vergimizi zamanında ödemek değil mi?
Peki, vergi-SSK vs. borçlarını zamanında ödememiş olup da devletle dalga geçenler neden bugün affedildiler?
Babacan’ın açıklamasına göre tasarı kapsamına girecek idareler ve kuruluşlar şunlar: Maliye Bakanlığı, Gümrük Müşavirliği, SGK, il özel idare ve belediyeler, su ve kanalizasyon idareleri, TRT’nin alacakları, TEDAŞ, YURTKUR, KOSGEB, TOBB’a bağlı odalar ve organize sanayi bölgeleri.
Bayram paketinde yok yoook....
Ayrıca tasarı ile gelecek imkanlar şöyleymiş: Kesinleşmiş alacakların yeniden yapılandırılması. İhtilaflı alacakların ihtilafına son verilmesi ve tahsilatının hızlandırılması. Vergi borçlarının kredi kartı ile ödenebilmesi, borçların taksitlendirilmesi, Vergi Barışı’nda bildirimde bulunmasına rağmen bundan yararlanamayanlara da son bir şans veriliyor.
Vergi borcunu kredi kartı ile kapatmak bölümüne her nedense kafam takıldı.
Borç borçla nasıl kapanır?
Herkese iyi bayramlar...!