HABERTÜRK

Bodrum-Rio Şırnak-Şemdinli


14 Eylül 2011

Pazartesi günü yani iki gün önce Şırnak’ın İdil ilçesinde, yüzleri maskeli bir grup, öğretmenevi binasına molotofkokteylleri ve taşlarla saldırdılar. Şemdinli’de emniyet müdürlüğü ve jandarma komutanlığı da aynı gece eşzamanlı saldırıya uğradılar.

Teröristlerin ilçedeki bir düğüne davetli olarak giderek buradan ateş açtığı ortaya çıkmış.

İki ateş arasında kalan üç vatandaşımız ölürken, bir er ve bir polis memuru şehit olmuş. 7’si asker olmak üzere 10 kişi de yaralanmış.

BAŞBAKAN ORTADOĞU’DA

Türkiye topraklarında her gün yaşanan bu çatışmalar devam ederken, Başbakan Erdoğan Arap dünyasının problemli ülkelerine; yani Mısır, Tunus ve Libya’yı kapsayan ziyaretlerine başladı.

Fakat Başbakan’ın Gazze hasreti bir süre daha devam edecekmiş. Çünkü bu gezisinde Gazze’ye uğrama imkanı yokmuş.

Başbakan Tahrir Meydanı’nın yanında Arap Ligi’nde konuşacakmış. Ne mutlu bize ki, bütün Mısırlı kardeşlerimizle birlikte dünya bu konuşmayı izleme olanağı bulacakmış. Başbakanımızın gezisi ve Bodrum Karnavalı esnasında terör her gün olduğu gibi ülkemizde can almaya devam etti ve edecek.

Ama olsun...

Başbakanımız Arap Ligi’nde bütün dünyaya konuşacak ...

Gerek iç, gerekse dış politikalarımızda bu sorunlar ve karışıklıklar devam ederken, Bodrum Kültür ve Sanat Topluluğu (BKST) ile Bodrum Belediyesi’nin işbirliğinde “Bodrum Sokakta” sloganıyla gerçekleştirilen karnavala katılanların ise sanki dünya umurlarında değil.

BENİM GÜCÜME GİTTİ

Kimse alınmasın ama bu durum benim ağrıma gitti.

Her gün vatan topraklarımızda sayısız şehitler verirken, acaba çok mu lazımdı Rio Karnavalı tadında Bodrum Karnavalı yapmak?

İnanın “cevabı” çok merak ediyorum. Bodrum Marina önünde toplanan Moğolistan, Brezilya, Rusya, Kırım, Gürcistan, Moldova ve Türkiye’den dans grupları ile vatandaşlar, kortej oluşturarak İskele Meydanı’na kadar yürümüşler.

Yoksa bir başka dünya kardeşliği açılımı mı...?

Baksanıza, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Çökertme” bile oynamış.

Kimi Bodrum’da karnaval peşinde, kimi Arap kardeşliği derdinde, kimi de Şemdinli’de, Şırnak’ta can derdinde...

Anlayacağınız; “Kasap et, koyun can derdinde...”