HABERTÜRK

Bodrum bitmiş...


06 Ağustos 2014

Bayramın ikinci günü Sayın Süleyman Demirel’i ziyaret sebebiyle eşimle Çeşme’den Bodrum’a gitmiştik.

Uzun süredir Bodrum’a gitmediğimizden ve orada bulunan arkadaşlarımız da sürekli serzenişte bulunduklarından, ‘ziyaretten sonra belki bir ya da iki gün kalırız’ diye de yol boyunca aramızda sohbet ediyorduk.

Böylesine iyi niyetlerle yola çıktığımız Bodrum’da ilk şoku oraya girdiğimizde yaşamış olsak da asıl şoku Yalıkavak’ta otelimizi ararken yaşadık.

Beş yıldızlı otellerin hemen yanlarında ve sokaklarda gördüğümüz çöp yığınlarını sizlere anlatmam mümkün değil, gidip görmeniz lazım. Diğer şoku kalacağımız oteli bulduğumuzda yaşadık.

Beş yıldızlı otel kokar mı?

Kokarmış... Bunu da ilk kez uzun yıllar sonra gittiğim Bodrum’da gördüm. Her yerden bayram dolayısı ile insan fışkırırken otel resmen hem yemek hem insan teri hem de pislik kokuyordu.

Sadece o otel mi? Kalmayı düşündüğümüz her yer bir diğerinden berbattı.

Karşılaştığımız manzara yüzünden Bodrum’da kalma planımızı anında kafamızdan atarak Sayın Demirel’e ziyaretimizi gerçekleştirdik ve aynı akşam Çeşme’ye geri döndük. Yani Bodrum’dan arkamıza bakmadan kaçtık.

YAZIK OLMUŞ

Sevgili ünlü sanatçımız Neco’ya; “Neden herkes Bodrum’a giderken yaz ayları geldiğinde siz Bodrum’dan kaçıyorsunuz” diye sorduğumda bana hep şu yanıtı verir: “Yazın bir kez Bodrum’a git, ne demek istediğimi anlarsın.”

Çünkü Neco, normalde bütün kışı ailesi ile birlikte Bodrum’da geçirir. Hatta bu kış okula başlayacak olan küçük kızları Leyla’yı Bodrum’da ilkokula yazdırdılar.

Ama yine de Neco ve ailesi her yıl Haziran sonunda Bodrum’dan Akçay’a göç ederler ve Eylül ayına kadar da dönmezler.

Yıllardır da Neco, yaz sezonu boyunca Çeşme Marina’da bulunan Hayal Kahve’de her Cumartesi akşamı sahne alır. Bu nedenle her cumartesi günü Akçay’dan kendi kullandığı arabası ile hiç üşenmeden Çeşme’ye gelir, pazar günü de geri döner. Yani yaz aylarında Çeşme’yi her zaman Bodrum’a tercih edenlerdendir.

Yaşadığımız maceradan sonra ben de Bodrum’un neden yaşanmaz hale geldiğini Neco gibi anlamış oldum; Bodrum pis.

Bodrum çok pahallı. Bodrum’da çarpık yapılaşma almış başını gitmiş.

Ayrıca Bodrum’daki kalabalıklar artık nezih olmaktan çoktan çıkmış.

İpini koparan ve Bodrum’da herşeyin mübah olduğunu zannedenlerin adresi olmuş.

Açıkçası yazık olmuş. Gerçekten de Bodrum bitmiş.