HABERTÜRK

Blue bloods 15 dizisi ve töre cinayetlerimiz


30 Mart 2013
Dizimax Vice kanalında yayınlanan Blue Bloods dizisinin dün 3.sezon bölümünü izlerken bir ara yerimden sıçradım. Önce şunu belirteyim, dizinin başrolünde Tom Selleck, Len Carıou oynadığından diziyi yakaladıkça izlemeye çalışıyorum. Blue Bloods Amerika’da geçen polisiye bir dizi. Her bölümde ayrı bir polisiye olay ve soruşturma işlenmekte. Top Selleck ise dizinin geçtiği eyaletin Emniyet Müdürü rolünde oynuyor.

Gelelim dün beni yerimden sıçratan son bölüme; Emniyet Müdürü konsoloslukta ki bir davet esnasında genç ve Türk bir kadınla tanışır. Kadın Amerika’ya bir gezi amacıyla gelmiş burada Amerikalı biriyle tanışmış ve öpüşürlerken resimleri çekilmiş. Türkiye’de ki aile de bu durumu öğrenmiş. Kadın davette Tom Selleck’e ülkesine dönemeyeceğini dönerse öldürüleceğini ve hikayesini anlatır. Seneryo bu ya…, Türkiye’de ki töre cinayetlerini
inceleyen Emniyet Müdürü , Dış İşleri Bakanlığını karşısına almak pahasına kadını koruma altına alır. Dış İşleri Bakanlığından gelen görevli ise konu hakkında görüşmek üzere Emniyet Müdürünü ziyarete gelir. İşte o an beni yerimden sıçratan gazete küpürü ortaya çıktı. Yıllardır izlediğim dizide Türkçe yazıları okuyunca şaşkınlığımı tahmin edersiniz. Hele bir de haberin içeriğini okuduğumda gözlerim iyice açıldı. Resimde bizim her gün gördüğümüz üçüncü sayfa haberlerimizden biri vardı. Baş örtülü bir kız ve altında da şu başlık; 17 yaşında ki kız ailesi tarafından öldürüldü.

Dış İşleri Bakanlığından gelen görevli kızı kendi bünyelerine alıp Türkiye’ye teslim edebilmek için, Emniyet Müdürü’ne Türkiye’de kanunların değiştiğini, artık zannettiği gibi töre cinayetleri işlenmediğini anlatırken şunu da ilave etti ; Türkiye’de böyle bir olay karşısında erkeklere artık çok ağır cezalar veriliyor.”  Hale bakın….Türkiye’de neler olmuş da bizim haberimiz yokmuş. Değişen kanunlarımızı Amerika'da oynayan bir dizinin yazarı benden iyi mi biliyor diye ben bilenmeye başlamışken Emniyet Müdürünün beni yatıştıran yanıtı şöyle oldu; “Türk yetkililerin BM ‘lere karşı göstermelik almış oldukları bu kararlar inandırıcı değil.Türkiye’de kadın cinayetleri son yıllarda eskisine göre 10 kat artmış…Dizinin senaristine boş yere bilendiğimi bu cümleden sonra anlamış oldum. Adam resmen hakkımızı vermiş…Diğer taraftan ise güleyim mi ağlayayım mı bilemedim?

Hale bakın…Bizler deve kuşu misali kafamızı kuma gömerken Amerika’dakiler bizlerden her şekilde malzeme çıkarmaya devam ediyorlar. Ne bereketliymişiz…