HABERTÜRK

Biz kaçıncı dünya ülkesiyiz?


07 Haziran 2014

Muhteşem Yüzyıl dizisi son bölümüne yaklaşırken son bölümde Şehzade Beyazıd abisi Selim tarafından boğdurularak öldürüldü. Beyazıd’ın öldürüldüğü sahne o kadar büyük olay oldu ki günlerdir defalarca gösterilmekte. Bayezid’ı canlandıran Aras Bulut İynemli gerek oyunculuğu gerekse sergilediği performansla sosyal medyaya damgasını vurdu. Hatta Twitter’da hakkında o kadar çok şey yazılıp çizildi ki genç ve yetenekli oyuncu trend topic listesine bile girmiş. Şimdi “Trending Topic” ya da TT ne demek diyeceksiniz? (Ne de olsa Twitter kültürümüz izin verildiği ölçüde yeni yeni gelişiyor)

EN ÇOK KONUŞULAN KONU

“Trending Topic” ya da “TT”ler kullanıcıların yarattıkları etkilerden oluşur. Bu etiketler zamanla popüler olunca “Trending Topic” listesine girer. Bu arada # ile gösterilen etiketler (İngilizcesi ‘hashtag’ ) ya da aktif tartışma konuları kişiler arasında çoğaldıkça konuşulan olay önce yavaş yavaş, sonra da çığ gibi büyür ve TT olur. Yani sosyal medyada en çok konuşulan konu haline gelir. İşte zaten günümüz teknoloji çağında iktidarları korkutan da bu çığ gibi büyüyebilen TT olayıdır.

ILTIFAT SAYILIR

Şimdi gelelim bana “Biz kaçıncı dünya ülkesiyiz” başlığı attıran soruya. Bütün dünyanın bildiği üzere Türkiye bir üçüncü dünya ülkesi. Fakat yaşanan olaylar ve halk olarak verdiğimiz tepkiler beni inanın kuşkuya düşürmeye başladı. Bize üçüncü dünya ülkesi demek bile sanki bir iltifat. Söyler misiniz bana dünyanın hangi ülkesinde bir televizyon dizisi yüzünden 1561 yılında ölmüş olan bir şehzadenin mezarı 2014 yılında ziyaretçi akınına uğrar? Şehzade Bayezid’ın ve oğullarının cenazesi Sivas’ta bulunan Melik-i Acem Türbesi’nde yer almaktadır. Dizide Bayezid öldürüldükten sonra benim canım halkım anında türbeye hücum etmiş. Peki sormazlar mı insana; “Bugüne kadar aklınız neredeydi” diye.