HABERTÜRK

Birgün dünyaya insan iner


01 Mayıs 2010


Oldum olası her türlü hayvan ve haşerattan korkarım. Asla hiçbir hayvana dokunamam. Nedenini hiçbir zaman bilemedim? Hayvanlar beni hep tedirgin etmiştir. Çoğu zaman şirin bir kedi ya da masum masum bakan bir köpek yavrusu "gel beni sev" bakışları atarken, elimi ona doğru uzatmamak için zor tutarım.
Birkaç hafta önce Bandırma'dan İstanbul'a geçerken bindiğimiz feribotta, elimdeki simitten feribotu takip eden martılara atmaya başladım.
Gördüğüm ve uzun süre izlediğim manzarayı sizlere tarif etmem mümkün değil. İlk önce bizi takip eden martılardan öncü olduğunu sandığım bir tanesi, alçalarak simit parçalarının düştüğü yeri belirledi. Fakat, ilginçtir ki bir lokma bile almadı. Birkaç dakika geçmiştik ki öncü martının önderliğindeki martı sürüsü simitlerin bulunduğu noktaya doğru kanat çırpıyorlardı. Sonra da sırayla, tek tek düşen simit parçalarını alıp gittiler.
Onları uzun süre şaşkınlıkla izledim.
İster martı olsun, ister kedi, ister sümüklü böcek... Bu canlılara saygı duymamak mümkün değil. Ama iş insan denen yaratığa gelince...
İnsanın insana verdiği zararı asla bir başka canlı yapamaz. Karnını doyurmak için içgüdüsel olarak bir başka hayvanı öldüren diğer hayvan bile sadece zevk için karnı doyduğu halde parçalamaya devam etmez.
Ama insanoğlu öyle mi?
Üç gün üst üste, İzmir'de üç kuruş için üç can alan insan... Yaramazlık yapan çocuğu cezalandırmak için bacağına iğne batıran öğretmen denen insan...
Siirt'te 4 kız öğrenciye "nitelikli cinsel istismar"dan gözaltına alınan 3 insan. Yine, Siirt'te 2 ve 3 yaşında ki çocuklara tecavüz edip ölüme sebebiyet veren çocuk insanlar. Yok..yok karar aldım. Bugün itibari ile insanlarla el dahi sıkışmayıp, sadece hayvanlara dokunacağım.

CUMHURİYET MÜZESİ HAKKINDA

Çarşamba günü köşemde değindiğim konu hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıklaması; Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ile Bakanlığımız arasında varılan mutabakat sonucu 05.05.2009 tarihli protokol gereği Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzeleri Müdürlü-ğü'ne bağlı Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası ile müştemilatı) ve Müze envanterinde bulunan eserlerin Meclis Başkanlığı'na devredilmesi nedeniyle, Bakanlığımız bünyesinde kalan Cumhuriyet Müzesi adının (II. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası) "Cumhuriyet Müzesi Müdürlüğü" olarak değiştirilmesi uygun görülmüştür.

Yelda AKARAS - Kültür ve Turizm Bakanlığı, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri