HABERTÜRK

Biraz ordan biraz burdan


12 Ekim 2012

- Alex ve Türkiye...

Türkiye haftalardır Alex’le yatıyor Alex’le kalkıyor. Futbolla zerre kadar ilgisi olmayan, tek bir futbolcunun adını dahi bilmeyen ben bile bugün Alex’in gelmişini geçmişini öğrenmiş bulunuyorum.

Suriye krizi, AB raporunun,18 yaş, muhalefete kafa tutma derken bir baktım canlı yayında Başbakan Alex’I huzuruna kabul etmiş. Devlet işlerinden vakit bulup Başbakan dahi Alex’i gündemine aldığına göre futbol konusunda bunca yıl ben çok şey kaçırmışım.

- Üç yaşından küçüklere

İngiltere’de bilim adamları üç yaşından küçük çocuklara televizyon izleme yasağı getirilmesini istemişler. Gerekçe olarak da; ‘İlk üç yaş beyin gelişimi için önemli. Bu yüzden üç yaşına kadar ebeveynleriyle göz teması kurmaları daha faydaları olur’ açıklaması yapmışlar.

Uygulama için söz konusu Türk milleti olursa aklıma takılanlar;

1-Gözlerini ekrandan ayırmayan ebeveynlerle çocuklar nasıl göz teması kurabilirler?

2-Seçilme yaşının ülkemizde 18 yaş olacağı göz önüne alınrsa; Çocuklar 3-18 yaş arası sadece 15 yıl televizyondan dünya ve ülke gelişmelerinden haberdar olacaklar. Okulda edinecekleri bilgileri de ilave edersek....

Vekil seçilmeleri için süre yeterli değil mi?

- Sonunda adalet

Gaziantep’te kendisini kaçırıp tecavüz eden ve tehditle yeniden görüşmek isteyen A.K’nı öldüren N.K beraat etmiş. Savcılığa şikayet etmesine rağmen tutuklanmayan ve sonunda tecavüzcüsünü öldürmek zorunda kalan N.K’yı meşru müdafa gerekçesi ile beraat ettirmişler. Biraz da olsa içimize su serpildi. Çünkü belki de uzun zamandan beri ülkemizde adalet yerini buldu. Eh, çıkmayan candan umut kesilmezmiş.

- AB raporu da neymiş?

Türkiye adına son derece negatif olan Avrupa Birliği İlerleme raporu hakkında Başmüzakereci Egemen Bağış, “İlerleyemeyen bir AB’nin Türkiye için hazırladığı bir ilerleme raporunu çok da ciddiye almayı hiç gerekli görmüyorum. Buna karşılık yıl sonunda kendi ilerleme raporumuzu kendimiz hazırlayacağız. Bizim için önemli olan budur.” açıklamasında bulunmuş.

Ne mutlu bize...Sonunda 27 ülkenin hazırladığı raporu yok saydığımız günleri de gördük.

Bir elimizde cımbız, bir elimizde ayna! Umurumuzda mı dünya...?