HABERTÜRK

Bir yaşıma daha girdim


19 Ekim 2011

Pazar günü okuduğum bir haberin başlığı şöyle idi: “Genç dul, Yüce Mahkeme’yi böldü.”

Başlığa bakınca önce yine miras davası zannettim. Meğer miras değil emekli maaşı davasıymış.

Haberi sonuna kadar okuduğumda ise ‘Yok artık...!’ diyecek noktaya geldim. Zaten Anayasa Mahkemesi üyelerinin bir kısmı da benim gibi düşünmüş olacaklar ki kendi aralarında ikiye bölünmüşler.

Konu hakkında sizlerin de bilgisi olmayacağını düşünerek önce dava konusu hakkında sizleri bilgilendireyim. Emekli Sandığı Yasası, eşler arasında 30 yaştan fazla fark bulunması ve çocuk olmaması halinde, çalışanın ölümünden sonra eşine emekli maaşının yarısının ödenmesini öngörüyor.

Burada söz konusu olan kişi, 2001 yılında ölen ünlü orketra şefi Hikmet Şimşek ve kendisinden 40 yaş küçük eşi Nihal Ersöz.

Yasa gereği Şimşek’in ölümünün ardından Nihal Ersöz’e yaş farkı nedeniyle emekli maaşının bir bölümü bağlanmış. Ersöz, uygulamanın iptali için İdari Mahkeme’ye başvurunca mahkeme uygulamayı Anayasa Mahkemesi’ne taşımış.

Kanun çerçevesinde alınan kararın ardından Ersöz’e Anayasa Mahkemesi’nin iki üyesinden destek gelmiş.

Karara karşı oy kullanan iki üye, şu gerekçeyi sunmuş: “Belirli evlenme yasakları halleri hariç kimin, kiminle evleneceği/evlenmesi gerektiği konusu, Anayasa’nın ilgi alanı dışında olup bu husus tamamen ilgili çiftlerin bireysel özgürlük alanına dahil bulunmaktadır.”

Burada tartışılması gereken Emekli Sandığı’nın yasası... Nedeni ise gayet açık ve net şekilde Anayasa Mahkemesi’nin üyeleri tarafından açık ve net

özetlenmiş.

Kardeşim, biz demokratik, özgür bir ülkede yaşamıyor muyuz?

Kanun maddelerimizde, ‘Aralarında 30 yaş fark olanlar evlenemez’ diye bir madde var mı?(Bakınız Halis Toprak örneği...)

Evlenme talebinde bulunup resmi dairelere müracaat edenlere ‘Sizlerin müraacatını kabul edemeyiz. Aranızda 30 yaş fark var’ diyen oluyor mu?

Hayır...

O zaman... Madem evlenme izni veriyorsunuz, vefat durumundan emekli maaşını da sağ kalan tarafa paşa paşa hem de tam olarak ödemek zorundasınız.

Tabi düz mantık böyle derken Emekli Sandığı yasası ise yarım maaş ödeyerek neticeye varmayı tercih ediyor.

Konuya neden takıldığıma gelince...

Eh, kedinin başına ne gelirse meraktan gelirmiş. Özellikle kadınlar adına hak hukuk aramaktan vazgeçmeyi bir öğrenebilsem aile bireylerimle bile

başımı dertten kurtarmayı başaracağım.

Ama nerede bende o akıl...

KİMİN ARABASI, NE MARKA?

Diyorum ya... Kedinin başına ne gelirse meraktan gelirmiş. Yine merak edeceğim tuttu. AK Parti Genel Başkanı dahil, bütün AK Partili milletvekilllerinin, milletvekili eşlerinin ve çocuklarının hangi model araba kullandıklarını bilen var mı?

Konu hakkında araştırma yapan olursa seve seve köşemde araştırma sonuçlarına yer vereceğim.