HABERTÜRK

Bir haftalık yokluk...


24 Eylül 2014

Sessiz sedasız, sizlere haber vermeden yine yok oldum değil mi? Hem de bir hafta. Ama inanın geçerli nedenim vardı.

Erasmus öğrenci değişim programı ile Stuttgart’ta üniversite eğitimi gören oğlumun yanına gittim ve geldim.

Her telefon konuşmamızda anne olarak sesinde gittikçe artan (kalıp kalmamak konusundaki) tereddütlerini hissettiğimden çareyi bir an önce yanına gitmekte buldum.

Amacım tabi ki hem onu oraya yerleştirmek, hem de kafasındaki soru işaretlerini gidermesine yardımcı olmaktı. Sonuç olarak onu oraya yerleştirdim. Kafasındaki soru işaretlerine gelince...

KÜLTÜR ŞOKU

 

O ve şehir olarak Stuttgart beni de allak bullak ettikten sonra geri döndüm.

Daha önce turist olarak defalarca Avrupa’nın çeşitli şehirlerine gitmiş olmasına rağmen, ilk kez Almanya’nın bir şehrine ve üniversitesine giden, orada yaşamaya başlayan oğlum, yani Kerem belli ki tam bir kültür şoku yaşamaktaydı.

Stuttgart, Almanya’nın altıncı büyük şehri, Baden-Württemberg eyaletinin başkenti ve en büyük belediyesi. Daha önce fuar dolayısı ile yıllar önce iki günlüğüne gitmiştim. Fakat bu seyahatimde bir hafta gibi uzun bir süre kalınca hem insanlar hem de ülkeler arasındaki medeniyet farkını bir kez daha anladım.

Hele bir de Stuttgart Üniversitesi’ni görüp, hocaları ile sohbet etme imkanı bulunca Kerem’e ister istemez hak verdim.

İstanbul Bilgi Üniversitesi gibi modern bir üniversitede okuyor olmasına rağmen oğlum resmen kültür şoku yaşıyordu.

Tamamen Amerikan sistemi ile eğitim vermesine rağmen İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü ile Stuttgart Media Üniversitesi arasında gerek eğitim sistemi, gerek eğitimciler, gerekse verilen dersler arasında öylesine farklılıklar var ki...

Türkiye’deki medya anlayışı, insan hakları, özgürlükler ve dolayısı ile verilen dersler tamamen bambaşka. Sonuçta kalmasını, bu medeniyeti doya doya yaşamasını uygun gördük.

AKTİF ŞEHİR

Gelelim Stuttgart şehrine. Stuttgart Almanya’nın ticarette en aktif şehri olup Türklerin de çoğunlukta olduğu bir şehir. Nüfusu 650.000 civarında olan şehrin yaklaşık 300.000’ni neredeyse Türk diyebilirim. Kaldığım süre içinde bindiğim on taksinin sekizinin şoförü Türk idi. Stuttgart Almanya’daki büyükşehirler arasında en dağlık olanı. Bu nedenle de şehir de yaşamanıza rağmen ormana ve yeşile doyuyorsunuz.

Şimdi gelelim dönüşe.THY ile Stuttgart-İstanbul arasını rötarsız ve sorunsuz bir şekilde tam 3 saatte geldikten sonra İstanbul Atatürk Hava Limanından çıkıp Etiler’e yani eve kaç saatte geldim dersiniz? Trafikte, sinir harbi ile boğuşarak ancak iki saatte.

İnanın geriye medeniyete dönesim geldi. Eve varınca telefonda oğluma, ”Sakın dönmeyi bir daha aklından bile geçirme” dememek için kendimi zor tuttum.