HABERTÜRK

Bilelim, öğrenelim


02 Ekim 2013

“Dar Bölge Seçim Sistemi” ve “Daraltılmış Bölge Seçim Sistemi” aralarında nasıl bir fark var?

Sizler tam olarak biliyor musunuz bilemem ama inanın ben arada ki farkı Google’dan öğrendim.

Başbakan pazartesi günü beklenen “Demokratikleşme Paketini” açıkladı. Kimileri ‘dağ fare doğurdu’ derken, kimileri halen daha hop oturup hop kalkıyor.

Paketin içeriği bana sürpriz olmadı. Her bir maddesi zaten uzun süredir hükümetin gündeminde olan yaptırımlardı.

Sadece tek bir şey sormak istiyorum; Andımız’ın kime ne zararı vardı?

Başbakanın Demokratikleşme Paketi’nin en önemli maddelerinden biri değiştirilmesi için yasal düzenleme gerektiren Seçim Sistemi ile ilgili.

Açıklanan Demokratikleşme Paketi’nde her madde Başbakan tarafından kesinleşmiş gibi okunurken sadece bu konuda 3 öneri geldi;

1) Yüzde 10 barajı ile devam edebiliriz.

2) Barajı yüzde 5’e çekip, 5’li gruplandırmayla Daraltılmış Bölge Seçim Sistemi’ni uygulayabiliriz.

3) Ülke barajını tamamen kaldırarak, Dar Bölge Seçim Sistemi’ni getirebiliriz.

Peki bizler halk olarak aradaki farkı biliyor muyuz?

Yüzde 10 Seçim Barajı’nı biliyoruz. Peki Başbakan Erdoğan’ın öneri olarak gündeme getirdiği ve tartışalım dediği “Dar Bölgesi Seçim Sistemi” ve Daraltılmış Bölge Seçim Sistemi” ne demek?

“DARALTILMIŞ BÖLGE” SEÇİM SİSTEMİ NEDİR?

Adil Gür konuya şöyle açıklama getirmiş; İstanbul’da 80 küsür milletvekili için 12-13 bölge belirleniyor. Bir bölgede 5-6 milletvekili seçiliyor. Bugün İstanbul’un iki yakası için ayrı ayrı 40’ar vekil seçiyorduk. Daraltılmış bölge seçim sisteminde her bir bölge için 5-6 milletvekili seçeceğiz.Büyükşehirlerde yaşayanlar 40 vekil yerine kendi bölgesinden aday olan 5-6 vekil için oy verecek.

BEŞTEN AZ VEKİLİ OLAN ŞEHİRLERDE NE OLACAK?

Beşten az milletvekili çıkaran illerde durumun ne olacağı belli değil. Burada kritik soru iller başka şehirlerle birleştirilecek mi birleştirilmeyecek mi?

Bu sistem milletvekili sayısı çok olan illerde uygulanabilir ancak küçük kentlerde sıkıntı yaratabilir. Türkiye’de farklı etnik gruplar, farklı inanç ve yaşayış gruplarında insanlar var. Farklı yapıdaki illeri birleştirmeniz başta insan haklarına aykırıdır.

“DAR BÖLGE” SEÇİM SİSTEMİ NEDİR?

“Örnek vermek gerekirse, Beşiktaş ve Sarıyer’den 5 vekil seçilecek. Burada bir kaç mahalle bir bölge yapılarak 1 vekil seçebilir. Yani herkes muhtar seçer gibi vekil seçebilir. Bu sistemde halkın sevmediği adayda ısrar eden liderler başarısız olur.

Dar bölgeye evet ancak daraltılmış bölgede soru işaretleri var.