HABERTÜRK

Bıçak kemiğe ne zaman dayanır?


05 Eylül 2012

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Beytüşşebap’ta 10 askerin şehit olduğu, 7 askerin yaralandığı terör saldırısı sonrasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e başsağlığı mesajı gönderirken, ‘’Vatanları uğruna şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve aziz milletimize sabır, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.

 Bu alçakça saldırılar karşısında milletçe sağduyu ve metanetimizi de sabırla muhafaza edeceğiz. Hainlerin, millet olarak bizleri öfke ve nefrete sevk etme tuzaklarına asla düşmeyeceğiz’’ ifadesini kullanmış.

Bu ifadeler Başbakan tarafından her PKK saldırısının ardından ve de şehit cenazeleri kalkarken kullanıldığından sizlere de yabancı gelmemiştir. Muhalefet kanadından ara sıra “ bıçak kemiğe dayandı“ açıklamaları yapanlar olsa da, demek ki halen daha hükümet kanadının kemiklerine dayanmamış.

Peki bıçak kemiğe ne zaman dayanır? Bıçağın kemiğe dayanması için daha kaç Mehmet’in ölmesi gereklidir? Ya şehitlerimizin aileleri? O anaların, babaların, geride kalan eşlerin, evlatların yüreklerine çoktan saplanmadı mı sizce ‘o’ bıçak ?

MADALYONUN GERÇEK YÜZÜ

1988’de Almanya Dusseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi’nce yargılanıp, Selahattin Erdem takma ismi ile 5 yıl cezaevinde yattıktan sonra tahliye olarak Suriye’ye dönen ve uzun süredir PKK Terör Örgütünün başkanlık konseyi üyesi olup derin yapının en önemli isimlerinden Duran Kalkan bakın bir sure önce ne demiş: “Silahlı çözüm sürecinde, Şemdinli önemli bir kilometre taşına denk düşüyor. PKK, Şemdinli’de alışılagelenin dışında hareket ediyor.

PKK’nin askeri kanadı HPG’nin üst düzey isimlerinden olan Kemal Garzan ise yine bir sure önce bu taktik değişikliğine şöyle açıklık getirmiş: “Daha önce kapsamlı ve etkili eylemler gerçekleştirildikten sonra bir-iki gün içinde üs bölgelerine dönülüyordu. Bugün yaşanan durum farklıdır. Geliştirdiğimiz harekât, bir kuşatmadır. Bedeli ne olursa olsun geri adım atmayacağız.”

Hatırlarsanız bir zamanlar Necmettin Erbakan sarfettiği “ İktidara geleceğiz. Ama bu kanlı mı yoksa kansız mı olacak” sözleri Türkiye siyaset tarihine kazınmış bir cümledir. Tıpkı PKK’nın önde gelen isimlerinin söyledikleri gibi...

Eh, her şey bu kadar açıkken ; Bıçak kemiğe hala dayanmamış olabilir mi?