HABERTÜRK

Biat etmek ...


06 Aralık 2011

Biat etmek, bir başkasının egemenliğini kabul etmek demektir. Bu kelime özgür, hür iradesi ile hareket eden insanlara ne kadar uzaksa, siyasetçilere o kadar yakındır.

İnkar etseler de siyasi arenada bir yerlere gelmek, makam elde etmek isteyenler (kadın veya erkek) ülkemizde liderlerine biat etmek zorundadırlar. Ve ediyorlar da... Çünkü bizde lider sultası vardır.

Bazıları köprüyü geçene kadar bazıları da sürüden ayrılmamak, koltuğu kaptırmamak uğruna... İçinizde bu yazdıklarıma itiraz edenler olacaktır. Fakat ne yazık ki gerçek olan budur.

İşte sırf bu nedenle seçim sistemimiz, lidere bağlı parti anlayışımız, seçme ve seçilme haklarımız, yeniden düzenlenmeli. Yıllardır Türk halkı olarak liderlerin istekleri doğrultusunda önümüze konan listelere oy vermek zorunda kalmadık mı?

O listelere girebilmek uğruna vatandaşlar, siyasetçiler, koskoca meslek erbapları, parti liderlerine biat etmediler mi..? Ya da ediyor gözükmediler mi?

Ben kimselere biat etmem’ diyenler kendi fikirlerini özgürce dile getirenler, liste dışı kalmadılar mı?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç pazar günü kendisinden önce kürsüye çıkan ve Başbakan’a biat ettiğini söyleyen İlçe Başkanı Refik Özen’in konuşmasına tepki gösterdi.

Arınç, ‘’Siyaset insanı terbiye eder’’ derken, biat kelimesinin farklı şekildeki açılımını yani eş anlamını söylemeyi de ihmal etmedi. ‘’Refik kardeşimin bütün sözlerine iştirak ediyorum ama bir yanlışını düzeltmem lazım. Onu düzeltmezsem, kendisine de zarar gelir, AK Parti’ye de zarar gelir. ‘Sayın Tayyip Erdoğan’a biat ettiğinden’ bahsediyor. Biat dini bir kavramdır, hukuki bir kavram değildir. Biadı dini anlamda birileri için kullanabilirsiniz ama bir siyasi partinin genel başkanı için kimse kullanmamalı. Böyle inanıyorsa bile kullanmamalı. Çünkü hakkımızda açılan tüm davaların iddianamesinde ta Milli Selamet Partisi zamanından bu yana, ben o iddianamelerin içinde olan bir insan olarak biliyorum, o zamanlar ya yeni doğmuş ya da kısa pantolonla gezenler duysun diye söylüyorum; ‘biat’ kelimesi üzerine partiler kapatılmıştı. Ben Refik kardeşimin şunu söylemek istediğine inanıyorum; ‘Ben genel başkanımı çok seviyorum, onu kendime her bakımdan örnek alıyorum, o ne derse yaparım, onun izinden ayrılmam, yolundan çıkmam...’’

Yani; Hasan Arap, Arap Hasan...

Siz istediğiniz kadar bir kelime için partileri kapatıp, köprüleri yıkın...