HABERTÜRK

Beynimi merak ettim...


23 Mayıs 2013

Sağ ve sol beyinin kabiliyeti ve özellikleri bildiğiniz üzere birbirinden farklı. Hatırlayamayanlar için işlevlerini bir kez daha hatırlayalım;

Sol Beyin; - Vücudun sağ yanını kontrol eder. - Akademik beyindir. - Gerçekçidir. - Mantıklı düşünür. - Analiz eder. - Listeler sıralar. - Matematikseldir. - Dili doğru kullanır. - Disiplinlidir. - Detaycıdır. - Nesneldir. - Yazma işini yapar. - Bilgileri tek tek işler. - Eleştirir.

Sağ Beyin; - Vücudun sol yanını kontrol eder. - Bütünü görür. - Hayal kurar, hayal gücünü kullanır. - Sentez yapar. - Görüntüler, renkler, şekiller önemlidir. - Duygusaldır. - Daha çok etkiler. - Daha iyi hatırlar. - Hafıza tekniklerinde yoğun kullanılır. - Olumlu düşünme eğilimindedir. - Yaratıcıdır, birbirleriyle ilgisiz bilgilere yönelme eğilimindedir. - Sanatsal beyindir, müzikten hoşlanır. *Ritimlidir.

Burada aklınıza şöyle bir soru takılmadı mı? Benim baskın olan beynim hangisidir? Sağ beynim sol beynimi dövebilir mi?

Uzmanlara göre beynin her iki tarafını kullananlar başarılı olmaktalar.

Beynin tek lobunu kullananlar ise, varolan performanslarının altında kalmaktalar. Bu durumda sağ ve sol beyin ortak bir şekilde kullanılmalı.

Sağ ve sol beynin işlevlerine baktığınızda okullarımızda sol beynin çalıştırıldığını görüyoruz. Çünkü eğitim ve öğrenim hayatımız boyunca bizlere sayısal değerler öğretilir.

Yapılan araştırmalar sonucunda toplumumuzda  sağ beynin performansının altında çalıştığı ortaya çıkmış.

İşte ben de sırf bu nedenden dolayı bugün “beyin” konusuna değindim.

Çünkü halkımızın balık hafızasından bıktım usandım.

Kendi adıma konuşmam gerekirse sağ beyni az çalışan toplumumuzun dışında kalan gruptayım. Çünkü bana zarar veren olayları, insanları, hatıraları, geçmiş olayları, olayların sonucunda yaşadıklarımı asla unutmam.

Ve hep rahmetli Turgut Özal‘ın Türk halkı için söylediği şu ünlü sözü hatırlarım; ”Alışırlar alışırlar...”

Turgut Özal, bilirdi ki bizim sevgili halkımız, balık hafızalıdır...

Bilirdi ki bizim halkımız, her şeyi çabuk unutur... Bilirdi ki bizim halkımız, kendi geçim derdi ile boğuşurken, ülkede olan bitenlere aktif tepki koymaz...

Bilirdi ki bizim halkımız, kim ne derse desin iş işten geçtikten sonra kılını kıpırdatır. Tıpkı günümüz siyasetçilerinin de Türk halkı hakkında ki gerçekleri bildikleri gibi...