HABERTÜRK

Bereketli şehir


05 Nisan 2011

Bereketli şehirdir İzmir’imiz. Yine yeni bir seçim dönemi ve yine her çeşit insan manzaralarından aday adayları.

Siyasi partilerde 12 Haziran genel seçimleri için geri sayım başlamışken, farklı insan mozaikleri de milletvekili aday adaylıkları için başvurularını tamamladılar.

Her ne hikmetse herkes de gözünü İzmir’e dikmiş.

Tamam şehrimiz bereketli şehirdir ama bugüne kadar seçilen vekillerimizden kaç tanesi İzmir adına bir şeyler yapabildiler?

Genel başkanlar tarafından hazırlanan listelerde kontenjan adaylar yüzünden İzmir çoğu zaman İzmirli olmayan vekiller tarafından temsil edilmek zorunda bırakıldı.

Sonuç ise ortada. ...

BU KEZ 2 ARTIYOR

Bu genel seçimlerde İzmirliler 24 yerine 26 milletvekilini Ankara’ya temsilen gönderecekler.

Bakalım 2007 seçimlerinde kimleri Ankara’ya göndermişiz? Ve hangilerini İzmir’de ne sıklıkla görebildik?

CHP, 2007 genel seçimlerinde İzmir’de 1. bölgeden 5, ikinci bölgeden 6 olmak üzere toplam 11 milletvekili çıkardı. İzmir 1. Bölge milletvekilleri: Şükran Güldal Mumcu (Denizli doğumlu), Harun Öztürk (Konya doğumlu), Bülent Baratalı (Urla doğumlu), Abdurrezzak Erten (Mardin doğumlu), Ahmet Ersin (İzmir doğumlu).

CHP 2. Bölge milletvekilleri: Oğuz Oyan (İzmir doğumlu), Recai Birgün (Kelkit doğumlu), Mehmet Ali Susam (Bursa doğumlu. Fakat İzmir’de üniversite okumuş ve iş hayatına devam etmiş), Canan Arıtman (Ege Üniversitesi’ni bitirerek iş yaşamına, mesleğine İzmir’de devam etmiş), Selçuk Ayhan (Ege Üniversitesi’ni bitirdikten sonra iş hayatına İzmir’de devam etmiş), Kemal Anadol (Safranbolu’da doğmuş)

MHP İzmir’de 1. Bölge’de bir milletvekili çıkarmıştı: Oktay Vural (Diyarbakır doğumlu olmasına rağmen yüksek lisansını Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde, iktisat doktorasını Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamlamış. İzmir’in yabancısı değil)

MHP 2. Bölge’den vekil ise Ahmet Kenan Tanrıkulu (İstanbul doğumlu)

AK PARTİLİ VEKİLLER

AK Parti 1. Bölge milletvekilleri; Mehmet Aydın (Elazığ doğumlu. 1984 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne Profesör olarak atandı), Fatma Seniha Nükhet Hotar Yüksel (Malatya doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Çalışma Ekonomisi Bölümü’nde tamamladı)

AK Parti 2. Bölge milletvekilleri; Mehmet Vecdi Gönül (Erzincan doğumlu. İzmir Valisi ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı oldu), İsmail Katmerci (Konya doğumlu. Uzun yıllardır İzmir’de ikamet ediyor)

Yarın görebildiklerimiz ve göremediklerimiz ile devam ediyoruz...