HABERTÜRK

Bence de termal otellere uzman şart!


31 Aralık 2009


Türkiye'de yaşanan kriminal olaylardan bana fenalık geldiğinden bugün sizlere gerçek sorunlardan bahsetmek istiyorum. Türkiye'nin inanın açılımlardan, polisiye romanlara taş çıkartacak olan gelişmelerden çok daha başka sorunları var. Örneğin turizmcileri-miz son derece dertli. Sağlık Ba-kanlığı'nın aldığı karara göre, ocaktan başlayarak
termal oteller kadrolarında 'Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) Uzmanı'
bulundurmak zorundalarmış.
Her ne kadar termal otel sahipleri bu karara tepki gösteriyor, "Termal oteller kapanmanın eşiğine gelir" diyorsa da, Sağlık Bakanlığı'nın aldığı karara katılıyorum. Çünkü böyle bir uzmanın denetimi altındaki termal oteller hem daha güvenli hem de daha hijyenik olacaklardır. Herhalde bu durum bizim turizmcilerin pek işine gelmedi.. Nedenine gelince; o kadar çok vasıfsız ve işinin ehli olmayanlara insan sağlığını teslim etmekteler ki.. Bunun canlı örneklerinden biri de bendeniz oluyorum.

YANLIŞ MASAJ TEHLİKESİ

Yaz aylarında eşim neredeyse bütün yazı Çeşme'de termal tesislerde sıcak suya girip masaj olarak geçirmekte. Hatta kendisine "Çeşme'de bu kadar plaj varken, bütün yaz sıcak suya giren herhalde bir sen varsın" der durur, haftada üç gün de ona eşlik ederim. Fakat termal otellerin SPA'larına dikkat ediyorum da masaj yapanların birçoğu kesinlikle diplomalı uzman değil. Bu yaz yanlış yapılan masaj yüzünden 15 gün boynumu çeviremedim.
Örneğin; izleme-öğrenme yöntemi yaptıkları "shiatsu" adı altındaki masajda sinirlere baskı uygulanmakta. Bilinçsizce yapılan bu masajların sonunda da çoğu zaman sakatlanmalar (ben de olduğu gibi) ortaya çıkmakta. Geçtiğimiz hafta da eşim masaj mağduru oldu; tam 10 gündür sinir sıkışması vakası yaşamaktayız.

DAHA FAZLA İLGİ ÇEKER

Aynı şekilde annem, aynı şekilde oğlum.. Hepsi de ne yazık ki termal otellerde yaşandı. Hem de Çeşme'de..! Termal turizmi canlandırmak isteyenler vasıfsız 5 eleman tutacaklarına, 3 vasıfsız elemanın yanında bir de fizik tedavi uzmanı ile anlaşsalar inanın daha çok kazanırlar. Doktorlar hastalarına fizik veya termal su tedavisi verdiklerinde "Mutlaka uzman doktor kontrolünde" notu düşerler. Kese masajı yapan hamam tellakları fizik tedavi masajı yapmaya kalkarlarsa, estetisyen-ler SPA'larda uzman doktor tavrı takınmaya devam ederlerse, olacağı da budur. Turizmcilere tavsiyem; otellerde FTR uzmanının var olduğunu duyanlar bölgeye daha fazla ilgi göstermezler mi? Tabi FTR uzmanının parasını hastalardan çıkarmaya kalkmazsanız..