HABERTÜRK

Ben “X”, o ise “Y” kuşağı


20 Haziran 2013

Aşağı yukarı 1967-1977 arası doğumlu olup 1990’larda üniversitelerini bitirerek başta banka ve finans sektöründe yer alanların kuşağı X kuşağı oluyor. Yani benim kuşağım. Bu kuşak için şu an 40’lı yaşlarında olup, gözlemlerime göre çoğunluğu Gezi parkı eylemine destek veren ve kendilerini çapulcu ilan edenler de diyebiliriz.

 Aynı zamanda X kuşağı, son günlerde gururla bahsettiğimiz , “Y” kuşağı olarak adlandırılan 90’lar Gençliği’nin aileleri oluyorlar. Yani bizim çocuklarımız.

Y KUŞAĞINI TANIYALIM

Peki bir Y (yani ben) insanı ile  bir X (yani 91 doğumlu oğlum) insanı nasıl bir arada yaşamımızı sürdürüyoruz? Çok güzel sürdürüyoruz. Çünkü artık bir arada yaşamıyoruz... Çünkü “O” özgür ruh... Kendi kararlarını kendi veriyor. Onun adına benim kararlar almamı kesinlikle kabullenmiyor.

Üniversiteye gidiyor, kendi evinde yaşıyor. 10’lu yaşlarda, bütün Y kuşağı gençleri gibi o da klavye ile tanıştı, ardından da dokunmatik ekranlara dokundu.

Tabi unutmamak gerekiyor ki digital, teknolojik aletler bu kuşağın sanki ayrı bir uzvu. Bu nedenle olsa gerek, Y kuşağı gençliği çok hızlı toplumsallaşabiliyor. Diğer yandan eğlenmeyi, kankalığı çok fazla seviyor ve önemsiyorlar. Geçmiş zamanların flört olaylarının ağırlığı ve cinsellik tabuları ise internetin hızına ayak uydurmak zorunda kaldığından onların gözünde çoktan aşılmış durumda.

OKUMAYI SEVMİYORLAR

Daha çok göz gezdirmeyi seven bir Google kuşağı onlar. Y kuşağı gençliğinin animasyonlar, oyun ve çizgi romanlarla gelişmiş fantazi dünyalarını anlamakta zorlansak da, kendi internet lisanları ve mizah anlayışları ile fazla bir birikimleri olmadığını zaten inkar etmiyorlar.

Bu nedenle de idolojik tartışmalara girmeye kesinlikle yanaşmıyorlar. Onları rahatsız eden şey aslında içerde de dışarda da aynı. Nasıl ailelerine onların hayatlarına hükmetmedilmemesi yönünde bayrak açıyorlarsa, AKP iktidarına da aynı sebepten isyan ettiler. Bu duruma ise AK Parti iktidarının son yıllarda sertleştirdiği hayat tarzlarına müdahele şeklindeki politikaları sebebiyet verdi.... Yani yaşanan olayların ardında komplo teorileri aramanın, çok uzaklara gitmenin manası yok.

Eh bu durumda gerçekleri görebilenler için fazla söze de gerek yok. Sonuç: Sandık günü yaklaşırken X+Y’nin sonuçlarını iyi değerlendiren kazanır. O kadar...!