HABERTÜRK

Ben ‘onlardanım...!’


15 Aralık 2010

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’yi ziyaret eden bir grup yabancı gazeteciye özellikle emekliler ve aldıkları maaşlarla ilgili ilginç sözler sarf etmiş.
İspanya’nın en büyük gazetesi ‘el Pais’ tarafından yayınlanan röportajda emeklinin yaşının düşük, maaşının yüksek olduğu Bakan Şimşek tarafından vurgulanırken; “Sosyal güvenlik, genel sağlık sigortası olmayan Çin gibi değiliz. Bazı Türk emeklileri, son maaşlarının yüzde 106’sına kadar alıyor. Bu bir çılgınlıktır. Ortalama yaşı 44 olan 9.5 milyon emeklimiz var. Türkiye’de bu yıl, çalışanlar 50 yaşında emekli olabiliyor. Bundan hiç gurur duymuyorum. Bu ülkenin yaptığı büyük hatalardan biridir” şeklinde de röportaja devam etmiş.
TAM BİR ÇILGINLIK

İşte ben o ortalamanın tam içindeyim.
Yaşım 43 ve 8 aydır emekliyim. Aldığım maaş ise 698 lira... Bu maaşla yaşamam mümkün olmadığından çalışıyorum. Bu nedenle de kesintilerim var. Elime 598 lira gibi bir rakam geçiyor.
Yani tam bir çılgınlık...!
Bu arada biliyorsunuz ki, maaşı 5 bin lira olan bir çalışan (ki bu maaşla çalışanı zor bulursunuz), işsiz kaldığında en fazla 608 lira işsizlik maaşı alabiliyordu. Yeni sistemde ise yüksek maaş alırken işsiz kalan çalışan, sigorta primi oranında işsizlik maaşı alacakmış. Bir bakanlık yetkilisi, “Böylece işsizlik maaşı 1500 lirayı bulacak” demiş.
Çılgınlıktan da öte bir durum ...
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü’nün (DİSK-AR) Kasım Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Raporu’na dikkat etmemiş olanlar için ufak bir hatırlatma yapayım;
AÇLIK SINIRI 934 LİRA

Rapora göre, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 934 lira, yoksulluk sınırı ise 2 bin 952 lira olarak belirlenmiş. Sağlıklı beslenmek için yetişkin bir kadının yapması gereken günlük harcama tutarı 8,04 lira olurken, bu rakam yetişkin bir erkek için 8,29 lira, 15-19 yaş erkek çocuk için 8,75 lira, 4-6 yaş arasındaki bir kız çocuğu için 6,03 lira. (Ben de yetişkin ve sağlıklı beslenmek isteyen bir kadın olduğuma göre her gün bu harcamaları yapmaktayım.)
Buna göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için yapması gereken günlük gıda harcaması 31,12 lira iken aylık harcaması 934 lira olarak hesaplanmış.
Araştırmanın sonucuna göre; 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmek ve insanca yaşayabilmek adına ayda yapması gereken asgari harcama tutarı kasım ayına göre 2 bin 952 lira olarak açıklanmış.
Ne çılgınlık değil mi?