HABERTÜRK

Ben de balık hafızalıymışım


12 Nisan 2010


Zaman zaman yazılarımda Türk insanın balık hafızalı olduğundan bahseder, bu durumun bizleri yönetenlerin veya yönetmeye talip olanların her zaman işlerine geldiğini dile getiririm. Çünkü özellikle seçim dönemlerinde, yani halkın oyuna ihtiyaçları oldukları dönemde siyasetçiler türlü vaatlerde bulunurken yangında kül bırakmazlar. Sandık dönemi bittikten sonra ise geriye ne verilen sözler, ne de vaatler kalır.
Yani, köprüyü geçene kadar ayıya dayı hikayesi...
Bu senaryoyu defalarca yaşamış olup da yıllarca söylenen yurdum insanı, seçim dönemi geldiğinde ise bir bakarsınız olanı biteni unutmuş, kuzu kuzu gitmiş yine aynı insanlara oyunu vermiş.

MEĞER YANILIYORMUŞUM

Ama konu ben olunca durum değişir; "Asla hiçbir şeyi unutmam. Hatta bu huyumu özelliklerim arasında övünerek ilk sıraya koyarım." (Kendimi neden Türk insanından ayrı tuttuysam?) Fakat dün farkına vardım ki, meğer ben de tipik "balık hafızalı" bir Türk vatandaşı imişim. Günlerdir tartışılan Anayasa paketi ile ilgili önüme çıkan her programı izlemekteyim. Anayasa uzmanı olmadığımdan, her ne kadar şu anki mevcut meclisin bu anayasa paketini oylamasına sonuna kadar karşı olsam da sanki kendimce AKP'yi haklı çıkaracak bir nokta arar gibiydim.

Çünkü her zaman muhalif de olunmaz, öyle değil mi?

Hele bir de bilmediğim konuda muhalefet yaparken saçmalama durumu ortaya çıkar düşüncesi ile "Belki de haklı gerekçeleri vardır?" der konu ne olursa olsun her şeyi didik didik araştırırım.Fakat dün Sözcü gazetesini elime alıp Mehmet Türker'in köşesini okuduğumda beynimden aşağı kaynar sular döküldü. Meğer ben de ne kadar balık hafızalı imişim. Nasıl da iyi niyetli düşünmüşüm.

TÜRKER NE YAZMIŞTI?

Mehmet Türker, 2001 yılında gazetelerin birinci sayfasında yayınlanmış olan, bir politikacının konuşmalarından bazı hatırlatmalar yapmış ve madde madde sıralamış;
"Laiklik elbette gidecek. 'Tutturmuşlar laiklik elden gidiyor' diye! Yahu bu millet istedikten sonra tabi elden gidecek... Sonra nedir bu laiklik Allah aşkına? Bu ne menem şey? Çıkıyor İçişleri Bakanı, 'Devlet dine karışır' diyor... Eeee... Gerisini niye söylemiyorsun?
Hem laik hem Müslüman olunmaz... Ya Müslüman olacaksın ya laik...