HABERTÜRK

Ben bu partiye oy veririm..!


10 Temmuz 2010

Çarşamba günü Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Kızılot’un yazısına bayıldım. Bu kadar mı gerçekleri yansıtır. Kızılot diyor ki; “Emekliler parti kurarsa hiç şaşırmayın” ve ardından da hem soruyor hem de yanıtlıyor “Emekliler parti kurup seçime girerlerse ne olur? Hemen yanıtlayayım; Tek başına iktidar olurlar!”

Şükrü Kızılot, durumu şöyle izah etmiş; “İktidar partisi, 2007 seçimlerinde yüzde 47 yani 16.3 milyon oy almış. 9.3 milyon emekli var. Tüm emekliler ve eşleri oy verseler, 18 milyon civarında oyla, tek başlarına iktidar olurlar.”

Yalan mı?
*
Bence dosdoğru. Hatta Kızılot Emekliler Partisi’nin oy oranında iyimser davranmış, eşlerin yanına bir de çocuklarını ilave edersek 20 milyondan fazla oy alırlar.

Bu arada ben de geçen ay emekliler kervanına katıldım. Allah razı olsun... Sevgili babam 18 yaşına girdiğim gün bana sigorta yaptırdığından dolayı 42 yaşında emekli olma hakkına sahip oldum. Aldığım ücret en alt seviyede 639,56 lira olsa da yine de devletten gelen helal parayı ilk kez elime almak beni çok duygulandırdı.

Fakat bu ülkede emeklinin çektiğini gerçekten de kimse çekmiyor. Çalışan emekliler sanki cezalandırılıyor ve emekli maaşları Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintisine uğruyor.

(Keşke emekli maaşı ile memlekette geçinmek mümkün olsa idi.)

Ya 13. maaş kandırmacasına ne demeli...?
*
Kızılot, 13. maaş uygulamasının gerçek yüzünü açıklamış; “Anayasa mahkemesi, TC Emekli Sandığı’na tabi olarak çalışırken, istifa eden ve daha sonra SSK ya da Bağ-Kur’dan emekli maaşı alanlara, Emekli Sandığı’na tabi hizmetleriyle ilgili ikramiye ödenemeyeceğine dair yasa hükmünü iptal etti. Fakat AnayasaMahkemesi kararına uyulmayarak, emekli ikramiyesinin ödeneceği değil tam tersine ödenmeyeceğine dair düzenleme yapılmış.”

Hani sanki birileri bizlerle alay ediyor...

Sık sık değişen mevzuatları takip edemediğimizden dolayı halk olarak bizler de kek gibi ne pişerse onu yemek zorunda kalıyoruz.

Emekliler Partisi’ne ben de destek veriyorum. Nasıl olsa ben de bir emekliyim. Önemli olan kazanmak değil hakkımızı arayacak bir makama sahip olabilmek!