HABERTÜRK

Ben bu kadını seviyorum...


05 Temmuz 2014

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday gösterilmesine karşı çıkan milletvekillerinin önerdiği aday CHP Ankara Milletvekili ve eski Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan aday gösterilebilmek için toplanan imzalarda umduğunu bulamadı ama yaptığı açıklama bana kalırsa önemli bir noktaya dikkat çekti.

Tarhan yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanı adayı ile ilgili başlatılan girişimin her kesimden ilgi görmesinin umut verici olduğunu söylemiş ve kendisini destekleyenlere teşekkür ettikten sonra şu açıklamayı yapmış, “Bana göre, ‘çatı benim, çatı benim’ diye şişinip duran bir adam doğrulanmamalı, onun kurallarına uyulmamalıydı. ‘Siz sandığınız kadar çok, biz de sandığınız kadar az değiliz’ denilebilmeliydi inançla... Çünkü, toplum, siyahla gri arasında seçim yapmaya zorlanmamalı, ‘ben kırmızıyım’ diyenlere de seçenek sunulmalıydı.”

Muhalefetin göstermiş olduğu çatı aday Ekmelleddin İhsanoğlu, “çatı benim çatı benim “ diye şişinip duruyor mu bilemiyorum ama (ki hiç zannetmiyorum) Tarhan’nın “Toplum, siyahla gri arasında seçim yapmaya zorlanmamalı, ‘ben kırmızıyım’ diyenlere de seçenek sunulmalıydı” sözlerine sonuna kadar katılıyorum.

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi İhsanoğlu çatı aday seçiminde Erdoğan karşısında çok doğru isim. Fakat siyah-beyaz değiller. Hatta kırmızı hiç değiller. Yani Tarhan’nın benzetmesindeki gibi siyah ve gri renkleri temsil etmekteler.

Demokrasi kisvesi altında halk oylaması ile seçilecek olan cumhurbaşkanı bana kalırsa da farklı renklerde olmalıydı. Muhalefet halka bir değil bir kaç aday sunabilmeliydi. Amacım bölücülük yapmak değil. Ama benim de bildiğim bir şey var ki o da parti içi demokrasinin (ki hiç bir zaman bu sözde parti içi demokrasinin gerçekleştiği görülmüş değildir) gereği budur.

Kim ne derse desin. Ben bu kadını seviyorum. Kırmızı renk şarttır. Ve Emine Ülker Tarhan “Kırmızıyım” demeye devam ettiği sürece göz almaya devam edecektir. 

SON TARİH 9 TEMMUZ

Cumhurbaşkanlığı seçiminin 10 Ağustos’ta yapılacak olması yazlığa, memleketine veya farklı bir bölgede tatile gidenlerin nasıl oy kullanacağı tartışmasını beraberinde getirmişti.

Biz ailece son yerel seçimlerde de Çeşme’de oy kullandığımızdan sıkıntı yaşamıyoruz. Yine Çeşme’de oy kulanabileceğiz. Dün Çeşme’ye gelir gelmez ilk işim nüfus müdürlüğünden kontrol etmek oldu.

Lütfen unutmayın, seçmenler tatil bölgesinde oy kullanmak için yaşadığı yerde gerekli başvuruyu yerine getiremiyorlar.

Bu nedenle tatilciler, oy kullanmak istedikleri yerin nüfus müdürlüklerine mutlaka başvurmak zorundalar.

Bu işlem için 9 Temmuz’a kadar başvuru yapmayanlar oy kullanamayacaklar. Uyarmadınız demeyin. Aman dikkat...!