HABERTÜRK

Ben Allah’ın sevdiği kulu muyum?


15 Eylül 2010

Sanırım Allah’ın sevdiği kulları arasında yer almaktayım. Çünkü İzmir’de dünyaya gelmişim. Pazar gününden beri aldığım telefonlar bu gerçeği bir kez daha ispatlamış oluyor.
Bakın Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Ahmet Hakan dahi İzmir’e yerleşmeyi aklına koymuş. Dün arayan arkadaşım; İzmirli olduğun için seni tebrik ederim. Şu an seninle konuşurken bile kızarıyorum” derken, yine mutlu oldum. Kendimi bildim bileli ‘İzmirliyim’ derken gurur duyardım, şimdi başım daha bir dik konuşuyorum.
Neden ?
Nedenini sizler de biliyorsunuz. Referandum sonucu yüzde 36.8 “evet”, yüzde 63.2 “hayır” oyu vererek İzmir halkı bir kez daha kendini ispatlamış oldu. İzmirlinin orası burası oynamaz. Parayla kendini, oyunu satmaz. İzmirliler merttir, dürüsttür, çağdaştır ve Atatürk ilkelerine bağlıdırlar. Peki, şimdi biz darbeci mi oluyoruz?

*

Rahmetli Turgut Özal döneminde İzmir’in çektiklerini hatırlıyor musunuz? İzmir’den bir türlü oy alamadığı için yıllarca İzmir ekonomisinin canına okumuştu. O günden beri iş dünyası ekonomi açısından yerinde saydı. İzmir’e yatırım yapacak olan firmaların hepsi rotalarını İstanbul’a çevirmişlerdi. Şimdi yine aynı durumla karşı karşıya kalmamayı umut etmekten başka yapacak bir şeyimiz yok..
Kim kazandı?

Bana kalırsa kazanan kaybeden tartışması yapmak yerine, 12 Eylül sonrasına bakmalıyız. Başbakan referandum süresince sürdürdüğü üslubu yumuşatarak bizlere darbeci demekten vazgeçti. ‘Hayır’ oyu kullanmak her vatandaşın hakkıydı. Yüzde 58 ile alınan ‘evet’ oranı bana kalırsa çok büyük bir başarı değil.
Başbakan yeni anayasa değişikliklerini hep beraber yapacağımızı söylerken umalım ki ciddi olsun. Türkiye’de ‘hayır’ oyu kullanan yüzde 42’lik çoğunluğun rahat nefes almasının sağlanması gerektiği unutulmamalı.

*

CHP İstanbul il teşkilatı adına ise son derece utanç duydum. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, göreve seçilir seçilmez kucağında referandumu buldu. Aylarca otobüste yaşadı, il il dolaştı.. Örgütün hiç mi aklına gelmedi, Genel Başkan’larının seçim sandığını kontrol etmek. Bir de bu referandumda sandıklara sahip çıkalım, şeklinde atıp tuttular. Bana kalırsa Kılıçdaroğlu’nun yapması gereken ilk iş önce CHP örgütlerini yeniden elden geçirmek. Hem de il il.. Ama kendini yıpratmadan, yıprattırmadan..