HABERTÜRK

Bekar erkeğe para verince şiddet bitecek mi?


05 Şubat 2015

TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvuruda bulunan Avukat Yavuz Balkan, kadına yönelik şiddetin ve cinsel saldırıların önlenebilmesi için bekâr erkeklere cinsel ihtiyaçlarını karşılamak üzere haftalık en fazla 75 lira ödenek ayrılmasını önermiş.

TBMM Dilekçe Komisyonu da dilekçeyi ciddiye alıp milletvekillerinin dikkatine sunmuş.
Dün gazetemizde okuduğum bu haber bana öyle mantıksız geldi ki verilen dilekçenin hangi boyutlarda tartışılacağını, hangi makamın altına imza atmayı uygun görecek kadar ciddiye alacağını, yani anlayacağınız olayın sonucunu merak eder oldum.

Habertürk, dilekçenin sahibi 25 yıllık avukat Yavuz Balkan’a ulaşarak hangi mantıkla böyle bir dilekçe yazdığını sormuş.

HORMONAL FAALİYETLER

İşte Balkan’ın dilekçesi hakkındaki açıklaması:

“Benim bu zamana kadarki gözlemlerime göre kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin yüzde 80’i toplumda erkeklerin cinsel ihtiyaçlarının giderilmemesinden kaynaklanıyor. Yüzde 10’u da kocaların evden uzaklaştırılması kararından kaynaklanıyor. Kocalar evden uzaklaştırma kararını kendilerine yediremiyor. Artık bunlara tırnak içinde ‘erkek’ demek gerekiyor. Erkekliklerine yediremiyorlar.

Âşık Veysel’in ‘Güzelliğin on para etmez, bu bendeki aşk olmasa’ sözüne bakın. Yani, insanları âşık eden, hormonları. İnsanoğlunu kadın olsun, erkek olsun, tabiri caiz ise ‘çıldırtan’ hormonal faaliyetleri. Bir noktada bu hormonlardan kaynaklı ihtiyaçların giderilmesi gerekiyor. Bu ihtiyaç giderilmezse bu durumda ya kadına tecavüz ediyor ya elle sarkıntılık ediyor ya katlediyor.”

TÖRE CİNAYETLERİ

Yukarıdaki dilekçeye bakan da Türkiye’de sadece bekâr erkeklerin cinsel ihtiyaçlarının karşılanmaması yüzünden kadınların şiddete uğradığını zanneder.

Sorarım sizlere.. Güneş balçıkla sıvanır mı?

Bir insan ister avukat, ister doktor, isterse mühendis olsun... Sığ düşünüp, sorunun temeline inmeyi beceremiyorsa böylesine büyük bir soruna işte ancak bu kadar komik bir çözüm yolu bulabilir.
Sanki evli erkekler şiddet uygulamıyorlar, sanki ülkemizde “töre” cinayetleri işlenmiyor.. Sanki kadına ayrımcılık her alanda karşımıza çıkmıyormuş ve kadına şiddet her geçen yıl artış göstermiyormuş gibi, koskoca avukat kalkmış bekar erkeklere ödenek isteyerek olayı çözümleyebileceğini sanıyor.
Gerçekten trajikomik bir durum değil de nedir bu?

Ne diyeceğimi şaştım kaldım...