HABERTÜRK

Bedava gelinlik uğruna...


27 Haziran 2010

Bundan birkaç ay önce haberi okuduğumda şaka zannettim ama Türkiye gündemi her gün değiştiğinden konuyu ancak bugün ele alabiliyorum. Çünkü konu o kadar mantık dışı ki sizlerle paylaşmazsam çatlarım. Kırıkkale Valisi, Başbakan Erdoğan’a bağlılığını ispatlamak için maddi durumu iyi olmayan gençler için tuhaf bir kampanya başlatmış.

Tuhaf ama gerçek olan bu kampanyaya göre 3 çocuk yapma sözü veren çiftlere, valilik tarafından bedava gelinlik hediye edilecekmiş.

Vali Yusuf Güner, “Maddi durumu iyi olmayan evlenmek isteyen kızlarımız ya da damatlarımız bize müracaat etsinler. 3 çocuk yapmak kaydıyla gelinlikleri bizden” demiş.

Kırıkkale Halk Eğitim Müdürlüğü ve İş-Kur İl Müdürlüğü’nün katkılarıyla Tahir Aktaş Toplum Merkezi tarafından 50 adet gelinlik dikilmiş. Dağıtılacak olan gelinlikler de bu el emeği, göz nuru gelinlikler...

Ama 3 çocuk karşılığında...

Şaka gibi, değil mi?

Haberi okuduğumda doluya koydum olmadı, boşa koydum yine olmadı.

Herhalde Vali Bey, “Doğum KontrolMemurluğu atamayı düşünüyor” diyerek olayı sizlere önce espriyle yorumlamak istedim. Fakat yine de aklıma düşen düşüncelere ve de sinirlerime hakim olamadım.
*
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) üçer aylık dönemler itibariyle her ay açıkladığı Hanehalkı İşgücü Araştırması, ‘’Kasım, Aralık 2009, Ocak 2010’’ dönemini kapsayan ‘’Aralık’’ sonuçlarına göre, Türkiye genelinde işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 29 bin kişi artarak 3 milyon 361 bin kişiye yükselmişken Sayın Vali Hakan Güner nasıl böyle bir söylemde bulunabilmiş, anlamam mümkün değil.

Unutmadan; genç nüfusta işsizlik oranının yüzde 24.1 olarak açıklandığını da Vali Bey’e hatırlatmak isterim.
*
En uygun fiyatlı gelinliğin 100 liradan başladığını ve de Kırıkkaleliler’in de böyle bir kampanyaya itiraz etmediklerini düşünecek olursanız doğacak olan 3 çocuğun maliyetini buyrun siz hesaplayın. Sonra da lütfen Kırıkkale halkına bildirin...

Doğur doğur, sokağa at...

Aralık 2009 dönemindeki işsiz kesimin genel profiline gelin birlikte bir göz atalım;

- Yüzde 72.6’sı erkek nüfus.

- Yüzde 59.9’u lise altı eğitimli.

- Yüzde 26.6’sı bir yıl ve daha uzun süredir iş arıyor.

Çocuklar yok eğitim alamamışlar, yok sokaklarda mendil satmışlar, it olmuş, uğursuz olmuşlar, hırsız, kapkaççı, fahişe olmuşlar...

Ne önemi var ki? Yeter ki gelinlik bahane, ille de Başbakan’ın gönlü olsun, 3 çocuk olsun.