HABERTÜRK

Bayram neşeleri


31 Temmuz 2014

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Valiliği tarafından düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada karısını 40 yerinden bıçakladıktan sonra sokak ortasında bırakan kocayı hatırlatarak konuşmasına şöyle devam etmiş:

“Nerede o yüzüne baktığımız zaman yüzü hafifçe kızaran, boynunu öne eğecek, gözünü bizden kaçırabilecek iffet sembolü, haya sembolü kızlarımız? Erkek de zampara olmayacak. Eşine bağlı olacak. Çocuklarını sevecek. Kadın ise o da iffetli olacak. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak. Bütün hareketlerinde cezbeder olmayacak, iffetini koruyacaksın. Şimdi bunu birileri söylediği zaman ‘ya bu adam hangi dilden konuşuyor’ diyebilirler. Bu kadar değerlerimize yabancılaştık bugün.”

Gerçekten de Sayın Arınç bu devirde hangi dilden konuşuyor dersiniz?  21.yüzyılda kadın herkesin içinde kahkaha atmayacak, boynunu öne eğecek ve iffet sembolü olacak.

Okumuş, kültürlü, elinde mesleği olan, koskoca profesör bir kadını düşünün. Nasıl da Arınç’ın bu sözlerini harfiyen uygular öyle değil mi?

Bana kalırsa Arınç’ın kullandığı dilin tercümesi şöyle: Kadın mümkünse okumasın, cahil kalsın. “Höt” dedin mi otursun. Gözlerini mümkünse hiç yerden ayırmasın, yüzüne baktığında hemen kızarsın. Hayatı tanımasın. Görücü usulü iffet sembolü olarak evlensin ve hep öyle yaşasın. Sonra da yesin dayakları otursun aşağı.

Bunları okudukça inanın gülesim geliyor. Kahkahalarla hem de sokak ortasında...

Gazze, İsrail, polislere operasyonlar, bayram seyran derken AK Parti’de önemli bir istifa gerçekleşti.

 

GÖZDEN KAÇAN İSTİFA

AK Parti kurucuları arasında bulunan ve Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan, Dengir Mir Mehmet Fırat AK Parti üyeliğinden istifa etti. Böylesine kritik bir dönemde Fırat’ın istifası dikkatlerden kaçarken sarf ettiği sözler bana kalırsa mercek altına alınmalı.

Fırat, açıklamasında şöyle diyor:

Bugüne kadar AK Parti’de üyeliğim devam ettiği için siyasi etikete uyarak bazı gerçekleri ifadeden hep kaçınmıştım. Ancak bugünkü şartlardan dolayı bunun manevi sorumluğunun ağır vebali olduğu kanısına vardım.

Bu nedenle daha sonra detaylı gerekçesini açıklamak üzere kurucuları arasında bulunduğum AK Parti üyeliğinden istifa ediyorum.”

AK Parti kurucuları tek tek gemiyi terk ederlerken ne yalan söyleyeyim 11 Ağustos sabahını iple çeker oldum.