HABERTÜRK

Bayrak


06 Temmuz 2013
Gezi Parkı eylemlerinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son zamanlarda mitinglerinde dile getirdiği "Türk bayrağı asın " isteği, AK Parti tarafından genelgeye dönüştürülmüş.
İl ve ilçelere gönderilen genelgede "8,5 milyon üyemizle birlikte evlerin balkonlarını, il, ilçe, mahalle, belde ve köy teşkilat binalarını bayraklarla donatalım" yazmaktaymış.
Alınan karara ve genelge haline getirilmesine nasıl memnun oldum anlatamam.
Çünkü bizim evde en az bir düzine Türk bayrağı var. Hem de üstünde kocaman Atatürk'ün kalpaklı fotoğrafı olanından. Zaten benim bildiğim ve gözlemlediğim kadarı ile İzmir sakinlerinin genelinde bu bayraktan mevcut. Önemli gün ve haftalarda bütün İzmir balkonları, Karşıyaka sahili boydan boya Atatürk'ün kalpaklı fotoğrafı olan Türk bayrakları dolar taşar.
Bu genelge üzerine ben de şunu bildirmek isterim; Evinde bayrağı olmayanlara Türk bayrağı gönderebilirim. Hem de Atatürk'lü olanından.
Sakıncası yok değil mi? Ne de olsa Başbakan'ın genelgesi var...

Biber
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek haziran ayı enflasyonunu tahminlerin üzerinde bulmuş. Gıda fiyatlarının aylık olarak son 20 yılın en yüksek artışı ile yüzde 1.82'e çıkması beklentilerin çok üstünde gelmiş.
Bu durum her ne kadar halkımız için şaşırtıcı olmasa da (domates fiyatları bile el yakmakta) Bakanlık şaşırmış. Ama suçluyu bulmuşlar.
Biber...
Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık artış yüzde 12.88 iken yüzde 36 ile sivri biber (bildiğimiz sivri biber) en yüksek artışı göstermiş. Çünkü TUİK'e göre üretici enflasyon fiyatları yüzde 1.46 liralık artış göstermiş. Dolayısı ile de tüketici fiyatları da yüzde 0.76 artmış.
Ne olmuş da sivri biber üreticiye böylesine büyük bir yük getirmiş ve Türkiye'nin enflasyonunu içeride vurmuş anlayamasam da şahsen kendim Çeşme'de evimin bahçesinde harika sivri biberler yetiştiriyorum.
Hatta her gün dalından koparıp konu komşuya dağıtıyorum. Madem durum böyle bundan sonra kimseye biber yok...
Ammaaaa....!, halkımız yıllardır yokluktan, yoksulluktan, enflasyondan , her türlü gıdanın yanına yanaşamazken sadece biberden bahsedenler için, en acısından bir torba ayırmak artık farz oldu... Hak ediyorlar. Değil mi?