HABERTÜRK

Batı’ya bakan Türkiye...


24 Haziran 2011

Los Angeles Times gazetesi tatil için Türkiye’ye gitmeyi planlayan kadınlara bakın ne uyarılarda bulunmuş;

Büyük şehirlerde mütevazi bir şekilde giyinin.

Seksi pantolon ve göğüs dekoltesi taşıyorsanız, insanlar rahatsız edecek şekilde bakacaklardır.

Arzu dolu bakan ve rahatsız eden erkeklere tepki vermeyin.

Bir camiyi ziyaret etmiyorsanız başörtüsü takmayabilirsiniz.

Doğu ya da Güneydoğu’ya gidecekseniz şort ya da dekolte giyinmeyin.

Bugüne kadar Türkiye’ye tatil için gelen kadın turistlere bu uyarıları yapma gereği duymamış olan Los Angeles Time Gazetesi neden şimdi Türk kadınını farklı bir çerçeveye oturtan bu açıklamayı yaptı dersiniz?

İMAJ DEĞİŞİMİ Mİ

Yoksa artık dışarıdan öyle mi gözükmekteyiz?

Ya da... Cumhurbaşkanı’nın ve Başbakan’ın eşlerinin başörtülü olduğu bir ülkeye ziyaret ile ülkemizde son yıllarda gelişen olaylar mı bizdeki imaj değişikliğini yaratmış olabilir?

Hatırlarsanız bazı kesimlerde mayo, bikini reklamı yapan mankenlerin boy boy posterlerinin reklam panoları indirtilmişti. Yerlerini de tesettürlü mankenlerin resimleri ile baş örtüsü reklamları almıştı.

Pekiii... Şimdi Los Angeles Times’ın açıklamasından sonra ne olacak?

Başbakanımız seçim döneminde Economist dergisinin CHP’ye destek veren yazısına ateş püskürmüş, miting meydanlarında demediğini bırakmamıştı.

Şimdi aynı tepkiyi Los Angeles Times gazetesi için yapması gerekir mi, gerekmez mi?

Şahsen bir Türk kadını olarak ben bu uyarılardan son derece rahatsızlık duydum.

Örneğin; Şahsen benim şehirde her zaman giydiklerim bellidir. Yakışıyor ve moda ise mini etek de giyerim, maksi etekte. Gömleğimin veya bluzumun dekoltesi eğer eşimi rahatsız etmiyorsa o konuda da problem yaşamam.

Güzele bakmak sevaptır’ sözü çerçevesinde kadın veya erkeklere ait beğeni dolu bakışlarla karşılaşmışsam da yanımda olan eşim beni her zamankinden daha da büyük bir gururla taşır.

Yalnız isem ‘hımmm demek ki kendime yakışanı giymişim’ der yürür giderim.

Bugüne kadar hiç kimse ne İzmir’de, ne İstanbul’da ne de doğu şehirlerimizde bana arzu dolu gözlerle bakmadı, bakmazlarda. Hatta yabancı veya yerli turistseniz her türlü yardıma koşarlar.

KİM CEVAP VERECEK

Değil Los Angeles’da, dünyanın hangi ülkesinde olursanız olun, uygunsuz bir ortamda yarı çıplak sokaklarda gezmeye kalkarsanız, hem kadınların hem de erkeklerin size şaşkınlıkla bakmasına neden olursunuz.

Sonuçta insan dünyanın her yerinde insandır. Erkeklerin ise uyrukları, dinleri, ırkları değişse de huyları değişmez.

Ülkemizde durum normal bir batı ülkesinden farklı olmadığına göre, bakalım Los Angeles Times Gazetesi’ne Başbakan mı yoksa baş bayanlarımızdan biri mi yanıt verecek? Bekliyorum...