HABERTÜRK

Başarılar Bonomo!


24 Şubat 2012

Bu yıl Azerbeycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenecek olan Eurovision şarkı yarışmasında ülkemiz adına yarışacak olan Can Bonomo'yu belki de en ağır eleştirenlerden biri de bendim.

Taaa ki, Love Me Back / Sen de beni sev isimli Eurovision şarkısını dinlediğim ana kadar.

22 ve 24 Mayıs tarihlerinde yarı final, 26 Mayıs tarihinde de final gecesi düzenlenecek olan Eurovision şarkı yarışmasında Can Bonomo tarafından seslendirilecek olan Love Me Back isimli şarkı bahse girerim önce finali geçecek, sonra da ilk 10'a girecek.

Bu arada sizlere Love Me Back'in söz ve müziğinin Can Bonomo'ya ait olduğunu da belirtmek isterim.

Şunu da belirtmek isterim ki, Bonomo'nun son günlerde ekranlarda sıkça seslendirdiği parçaların neredeyse tümünden nefret ettim. Hatta o kadar ki, her dinlediğimde kendi kendime “TRT nasıl böyle bir hata yapar. Bu tarz garip şarkılar söyleyen bir genci nasıl ülkeyi temsilen gönderirler” şeklinde bol bol da söylendim. Yetmedi yazdım...

Fakat genç Bonomo'nun İzmirli olması, sevimli tavırları yine de ben de bir soru işareti yaratıyordu.

Yiğidin hakkını yiğide vermek lazım. Eurovision için bu kadar güzel ve renkli bir parça çıkaracağını asla tahmin edemezdim.

Fazla ön yargılı davranmışım

DİL TARTIŞMASI

1956 ve 1965 yılları arasında ilk yarışmadan bu yana ve yine 1973'ten 1976'ya kadar olan süre itibariyle diller üzerinde hiçbir kısıtlama olmadı.

1966 ile 1972'ye kadar ve 1978'den 1998'e kadar olan sürede ise şarkıların ulusal dilde söylenmesine karar verilmişti.

1999 yılındaki yarışmada, kısıtlama tekrardan kaldırıldı ve şarkılar herhangi bir dilde gerçekleştirilebildi.

Sonuç olarak, şarkıların bir kısmını veya tamamını İngilizce olarak söyleyen ülkelerde oldu.

Ama tabi durumu abartanlarda...

Belki içinizde hatırlayanlar çıkar, 2003 yılında Belçika sözde serbest bir dil olan sadece şarkı için oluşturulmuş yapay bir dille Sanomi tarafından söylenen bir şarkı ile yarışmaya katılmıştı.

Aynı taktiği 2006 yılında Hollanda kısmen yapay bir dille uygulamış ve yine Belçika tarafından 2008 yılında O Julissi ile aynı taktik gerçekleştirilmişti. Önce ki parçalarının etkisinde kalarak (şarkılarından bir şey anlamadığımdan olsa gerek ) aynı durumu ben Bonomo'dan da beklerken, Bonomo harika bir ingilizce parçayla karşımıza çıktı.

Tebrikler İzmir'li genç...

Seni simdi daha da çok sevdim.