HABERTÜRK

Barbie bebek kızlarımız


15 Aralık 2013

Başlıkta ‘kızlarımız’ dediğime bakmayın Allah’tan bu çılgınlık henüz Türkiye’ye tam olarak sıçramadı. Yani bizimkiler henüz o kadar delirmediler.

Ukrayna’da başlayan Barbie bebeklere benzeme merakı yüzünden genç kızlar resmen kafayı yemişler.

“Living Doll Movement” yani “Canlı Oyuncak Bebek Hareketi” yüzünden bir dizi estetik operasyonlar geçirip farklı makyaj teknikleri yaparak kendilerini yürüyen Barbie’ler olarak adlandırıyorlarmış. Son zamanlarda çevremde de 18-21 yaş arası burnu bandajlı o kadar çok genç kız görür oldum ki... Geçtiğimiz günlerde bir tanesi Akmerkez’de benimle aynı masada oturma şanssızlığına erişti.

Burnu bandajlı hanım kız ailemizin gençlerinden birinin arkadaşı olarak geldi ve karşıma oturdu. Daha ben sormadan burnundaki bandaja açıklık getirerek uzun uzun geçirdiği estetik operasyondan ve kime benzemek istediğinden bahsetti. Daha sonra da çantasından çıkardığı ayna ile kapsama alanımızdan çıkarak masadaki varlığını sürdürmeye devam etti. Bizler aramızda hararetli bir şekilde sohbet ederken o sürekli kendisini seyretti.

Arada sırada dudaklarını ileriye doğru büzerek, şekilden şekile girerek aynada kendine farklı açılardan bakmaya devam etti. Sonunda olaya müdahele etmiş olduğumu herhalde tahmin etmişsinizdir. “Kızım senin aklın başında mı? Bıraksana elinden aynayı. Biraz daha kendine bakmaya devam edersen aklından şüphe etmeye başlayacağım” diyerek aldım sazı elime...

“Kızla acaba çok mu ağır konuştum?” diye kendi kendime kızarken, konu hakkında daha sonra konuştuğum uzmanlar da bu durumun anormal olduğu görüşünde benimle hemfikir olunca içime su serpildi. Plastik cerrahlar, “Estetik operasyon, ekranda gördüğümüz bir ünlüye veya plastik bir oyuncağa benzemek için yapılmamalıdır. Ancak evrim ve psikolojik faktörler bu davranışları etkiler. 20’li yaşlarda estetik operasyona karar vermek son derece sakıncalı. Çünkü hayatlarının ileriki yıllarda bir çok farklı mihenk taşları olacaktır. Bu tip operasyonlar psikolojik bir olgunluğa erişilerek karar verilecek şeylerdir” diyor.

En ünlü yürüyen insan Barbie bebek Valeria Lukyanova aynı zamanda online bir fenomen. Hatırlarsanız bir süre önce de Beyaz Show programına konuk olmuştu. Yazık bu gençlere gerçekten yazık... Aman aileler dikkat sakın kızlarınız Barbie bebek olmaya veya herhangi bir ünlüye benzemeye kalkmasın. Aksi halde doğru doktara... Ama estetik değil, akıl doktoruna...