HABERTÜRK

Barbaros Çocuk Köyü’ne destek olalım


20 Mart 2013

Geçtiğimiz hafta Koruncuk Vakfı’nın İzmir’deki umut vaad eden faaliyetlerini dinledim. Duyumlarıma göre İzmir’in hayırsever iş adamları, iş kadınları kolları sıvayarak Barbaros Köyü’nün yeniden yapılanması için iş bölümü yapmışlar. Korunmaya muhtaç çocukların yuvası olan ancak uzun yıllardır tatsız bazı olaylara maruz kaldığı için kapalı kalan Barbaros Çocuk Köyü’nün yeniden açılacak olması belli ki İzmir’de heyecan yaratmış. Urla Barbaros Çocuk Köyü’nün yeniden çocuklarla dolup taşması için Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Koruncuk) ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası el sıkışmış ve Koruncuk Vakfı’na üç yıl boyunca 800’er bin TL’lik destek verilmesi kararı alınmış. Köy 2013’te yeniden hizmete girecek ve 100 civarında çocuk bu köyde yaşayacakmış. Çocuk Köyü’ne, yani Koruncuk Vakfı’na destek vermeniz için büyük paralara gerek yok. Her türlü yar-dımla destek olabilirsiniz. Örneğin; Bir odanın boyanmasını sağlamak, çocukların bir günlük öğünlerinin masrafını karşılamak.. 

KURULMA AMACI...

Koruncuk, onbinlerce korunmaya muhtaç çocuklara hizmet veren bir sivil toplum kuruluşu. Çocuk Köyü; Köy, anne, kardeşlik ve aile olmak üzere dört temel öğeden oluşuyor. Ortalama 10-12 evden oluşan yerleşim birimlerinde yaşayan çocuklar yöredeki okullara giderek toplumun sosyal ve kültürel hayatına iştirak ediyorlar. Çocuk köyü projesi toplam 132 ülkede uygulanmakta.

Çocuk kabul kriterleri neler? Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu ile yapılan protokolde, bedensel veya zihin-sel özürü olmayan, 0-6 yaş arasındaki korunmaya muhtaç çocuklar köyde yaşayabiliyorlar.

Korunmaya muhtaç çocuk? Beden, ruh ve ahlak gelişimleri veya şahsi güvenlikleri tehlikede olan, ana-babasız, ailesi tarafından ihmal edilip, fuhuş, dilen-cilik, alkol veya uyuşturucu maddeler kullanma gibi her türlü sosyal tehlikelere ve kötü alışkanlıklara karşı savunmasız bırakılan çocuklar...

KORUNCUK İLETİŞİM:

Tel: 0 232 239 14 45

Faks: 0232 238 75 10,   

www.koruncuk.org