HABERTÜRK

Bahar depresyonu


25 Nisan 2013

Her nasılsa bazı kişilerde depresyon mevsimsel özellikler oluşturabiliyor. Baharın gelmesi ve yaz aylarının yaklaşıyor olması sebebiyle ben yerimde duramaz kıpır kıpırken, bir başka arkadaşım; “Bugün kendimi çok yorgun hissediyorum. Canım hiç bir şey yapmak istemiyor. Moralim de bozuk. Her an ağlayamaya başlayabilirim.” diyebiliyor. Ve bu sadece bir kaç kişide değil son zamanlarda çevremde bir çok kişide rastladığım bir durum. Daha biraz önce günde en az 4 saat tenis oynayan bir arkadaşım arayarak; “ Ayşem, üstümde öyle bir sıkıntı var ki... Yataktan çıkmak istemiyorum. Her yanım ağrıyor. Düşünsene tenis oynayacak bile halim yok.” diyerek beni şaşkınlığa uğrattı.

Bu konuşmanın üzerine ufak bir araştırma yaptım. Kış aylarında azalan güneş ışığının, bahar aylarında tam tersine artan güneş ışığının beyinde yarattığı değişiklikler kişilerin beyinlerinde farklı etkileşimler yapabilmekteymiş. Ama bu durum herkeste değil, depresyona yatkınlığı olan kişilerde görülmekteymiş. Yani, kimileri bahar aylarında neşeli olurken kimileri de son derece mutsuz, yorgun, halsiz ya da ağrı dolu olabilmekteler.

MASKELER DÜŞÜYOR

Havalar ısınıyor. İçiniz kıpır kıpır olması gerekirken siz yataktan çıkmak istemiyorsanız . Dikkat...! İşte bu duruma “ Maskeli Depresyon “ deniyormuş. Depresyon kelimesine toplum olarak o kadar alıştık ki... Fakat bir de bilmediğimiz “Maskeli depresyon “ diye bir depresyon türü varmış. Psikiyatri uzmanlarının açıklamasına göre bizlerin bildiği depresyonla, maskeli depresyon arasında ki fark şöyle; Depresyonda olan kişi üzgün, neşesiz oluyor ve hiç bir şey yapmak istemiyor. Uykusu azalıyor, kilo veriyor. Maskeli depresyonda ise bu belirtiler ortaya çıkmıyor. Bunun yerine ağrılar, sızılar ortaya çıkıyormuş. Kişi bedensel yakınmalarla doktora başvuruyormuş.

Depresyonun alt gruplarını da göz önüne alarak bu durumda olan kişi ne yapmalı?

Doktor doktor gezmekten vazgeçmeli ve depresyonda olduğunu kabul edip yenmenin yollarını bulmalı. Nasıl mı? Mutluluk maskenizi takın, yataktan çıkın. Sevdiğiniz, güvendiğiniz arkadaşlarınızı arayın. Onlardan yardım isteyin. Bol bol yürüyüşe çıkın. Çeşitli aktivitelere katılın. Olmuyorsa... Bir terapistten yardım alın. Ve... baharın, hayatın tadını çıkarın.