HABERTÜRK

Azalan kadın nüfusu...


01 Mart 2011

Farkında mısınız ülkemizde kadın nüfusu her gün biraz daha azalmakta. Sanki birileri düğmeye bastı ve sistemli bir şekilde her gün kadınlar ölüyor.

Nasıl mı?

Sizler güne nasıl başlarsınız bilmiyorum ama ben her sabah sekiz sularında önce haberleri izlerim.

Dün bir şey fark ettim. Haberleri izlerken ‘Bakalım bugün kaç kadın cinayeti işlenmiş?’ merakı ile televizyon karşısında bekliyorum.

Dün ‘3 çocuk annesi A.Ç. 8 aydır ayrı yaşadığı eşi tarafından sokak ortasında bıçaklandı.’

Bugün ‘Dört yıl önce eşinden boşanmış olan N.F, çocuklarının gözleri önünde eski eşi tarafından katledildi.’

Ya yarın...? Bekleyin... Benzer bir haber mutlaka olacak.

KİM ‘DUR’ DİYECEK
Günlerdir, hatta aylardır her gün bir kadın ya eşi ya sevgilisi ya da eski eşi tarafından hunharca öldürülmekte. Eskiden Doğu ve Güneydoğu Anadolu şehirlerimizde işlenen gizli saklı cinayetler şimdi büyük şehirlerin orta yerlerinde göz göre göre açık açık işlenmekte.

Peki bu gidişata “Kim” dur diyecek?

Herhalde kimsenin dur demeye niyeti yok. Çünkü cinayetlerle beraber kadın nüfusu da azalmaya devam ediyor.

KADINLARA ÖZEL...
Bir taraftan nüfusumuzun azalmasına göz yuman yetkilileri diğer taraftan Torba Yasa ile kadınlara ayrıcalıklar tanıdılar.

Kamuda ya da özel sektörde çalışan kadınlara, hamile olanlara doğum yapanlara ve eşine, 18 ya da 25 yaşından sonra çalışmayan bekar kızlar ile boşanan veya dul kalan kadınlara ilişkin önemli düzenlemeler getirdiler.

Doğum yapan memur veya eşi artık “2 yıla kadar ücretsiz izin” alabileceklermiş. (Bu devirde hangi memur kadın veya erkek iki yıl ücretsiz çalışmadan evini geçindirebilir?)

Hatırlarsanız kız çocuklarının sigortalı anne veya babasının üzerinden sağlık hizmeti almaları önlenmişti. Bu durum milyonlarca aileyi ve genç kızı ilgilendirdiğinden, ciddi tepkiler oluşmuş ve nikahsız evlilikler artmıştı.

(Şikayetler artıp, olaylar karışınca seçimlerin yaklaşmasının etkisiyle sorunu çözdüler.) Artık işsiz kalan ya da boşanan kız çocukları eskiden olduğu gibi sigortalı anne - babasının üzerinden sağlık hizmeti alabilecekler.

Görüldüğü üzere, torbadan çıktık çıkmasına da... Şikayetlerine rağmen ülkede her gün onlarca kadın göz göre göre öldürülmeye devam ediyor.

Kimse de bir şey yapmıyor. Bu işte bir bit yeniği var.

Sanki birileri kaşıkla verip kepçeyle alıyor... Ne dersiniz?