HABERTÜRK

Ayvaz kasap hepsi bir hesap


05 Aralık 2013

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Salı günü dershanelerin dönüşümü ile ilgili Ocak ayında tasarının meclise geleceğini vurgulamış ve şunları söylemişti; “Geçiş sürecinde ocak ayından itibaren dershane kayıtları 1 yıl daha sürecek. Veliler, kurucular ve öğretmenler endişe etmesin. Bu süreci el birliği ile uygun bir şeklide yapılan açıklamalarda da belirtildi, sektörün hiçbir kesiminin mağdur edilmeyeceği yaklaşımla bu süreç tamamlanacak.”

Bense bu açıklamayı ve haftalardır gündemimizi meşgul eden dershanelerin kapatılması tartışmasını sizlere şöyle yorumluyorum; Ayvaz kasap hepsi bir hesap...

Yani ha öyle ha böyle... Dershanelerin kapatılması hikayesi günlerce süren tartışmalarının sonucunda Bakan Avcı’nın açıklamasına göre iki yıllık bir sürece yayılmış oldu.

Türkiye’de iki yıl içinde kim öle kim kala... Hatırlarsanız Enerji Bakanlığı her yıl mart ve ekim aylarında saatlerin bir saat ileri ve geri alınma uygulamasına son vermek için bir çalışma başlatmıştı. Çalışmanın Bakanlar Kurulu’nda kabul görmesi halinde yaz saati uygulaması sabit kalacak ve saatler bir daha geri alınmayacak idi.

Enerji Bakanlığı’na göre kış saatinin dezavantajları şöyleydi; Kış aylarında yaşanan ticari sürenin az olması, ekonomiyi de olumsuz etkiliyor. Özellikle Doğu illerinde kışın havanın 16.00’dan önce karardığı düşünülürse ticaretin o bölgelerde yeterince gelişmemesinin ana sebeplerinden gösterilebilir.

Enerji Bakanlığı tarafından yukarıda sayılan bu nedenler üzerine (dershanelerin kapatılması tartışmaları örneğinde olduğu gibi ) günlerce tartışılmış gündem bu konuyla meşgul edilmişti. Ve sonunda tartışmalara son nokta konulmuş;

“ 25 Mart 2012’de ileriye alınacak olan saatler 28 Ekim’de 1 saat geriye alındıktan sonra gelecek yılın martından itibaren (Mart 2013) sürekli yaz saatinde kalınacak.” denmişti.

Ne oldu ?

Mart 2013’de yine bir saat ileri gittik , 27 Ekim 2013’de ise yeniden bir saat geri geldik.

Bir ileri bir geri... İşte Türkiye gerçeği !

Saatlerin bile alınan kararlara rağmen sabit kalamaması misali...

Ayvaz kasap hepsi bir hesap. Hiç merak etmeyin dershanelerin de akıbeti saat ayarlarından farklı olmayacak.