HABERTÜRK

Aynı toprakların insanlarımıyız?


24 Temmuz 2010

Burası İzmir... İzmir’in en güzel ilçesi, Türkiye’nin en güzel sahil beldesi Çeşme. Bu sene en parlak çağını yaşıyor. Çünkü ÇeşmeMarina, ilçeye ayrı bir renk ve kalite kattı.
Sizlere daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi Çeşme’de tatil yapmayı seçenlerin adeta piyasa yeri. Birbirinden şık beyler, bayanlar yeni açılan mekanlarda boy göstermek için restoranların önünde saatlerce bekliyor, defalarca ÇeşmeMarina’nn çarşısını nazlanmadan turluyorlar.
Alaçatı... Tam bir Alaçatı aşığı olduğumdan benim gözümdeki yerini yitirmesi mümkün olmayan tek yer. Alaçatı’nın pazarı, antika çarşısı, ara sokaklara saklanmış el değmemiş eski Rum evleri, kapı önüne sandalye koyup çiğdem çitleyen Alaçatı’nın gerçek sahipleri, yani yerli halkı.
Belli ki onlar da küçük beldelerindeki bu değişiklikleri hem şaşkınlık hem de memnuniyetle sanki sirk seyreder gibi izliyorlar. Giyim kuşam olarak İstanbul’un sosyetik hatunları, beyleri Alaçatı’da farklı konseptler yaratmaya çalıştıklarından, insanlar ister istemez bakıyor.
Gelelim Ilıca mevkiindeki Tosun Paşa Yalısı’nı alarak harika bir sanat eseri çıkaran Güler Sabancı ve Ayfer Şentürk ortaklığı olan Nars Otel’e... Bir yalı bu kadar mı güzel aslına uygun onarılıp dekore edilir ve 8 odalı bir butik otel haline gelir. Aynı konsepti şimdi de Alaçatı’da gerçekleştirdiler. Ama benim oyum yine de Tosun Paşa Yalısı’na...
Akşamüstü deniz kenarında oturup önce yalıya sonra denize bakmak, insanın ruhunu dinlendirmenin dışında hayal gücünüz genişse sizi alıp bambaşka zaman ve mekanlara sürükleyebiliyor.
Hem Çeşme’ye hem de kendilerine yakışan bu tarzı bize sundukları için kendilerine teşekkür borçluyuz. Bir de keşke yandaki yalıyı alabilseler. Tosun Paşa Yalısı’nın yanında bizlere ağlayan gözlerle bakan Rasim Paşa Yalısı, tam bir çöplüğe dönmüş. Yalıyı satılığa çıkarmış olan sahiplerinin, Nars’ın Sabancı ortaklığında olduğunu duymaları satış fiyatını üç katına çıkarmalarına sebebiyet vermiş.
Yazık... Çünkü Rasim Paşa Yalısı’nın ağlayan yüzü, Tosun Paşa Yalısı’nın yeni ve parlayan yüzüne gölge düşürüyor. Bizim cephede bunlar yaşanırken Çukurca’da, Van’da PKK saldırısı ile şehit düşen askerlerimiz toprağa verildiler. Sırf bu nedenle tatil yazıları yazmaya utanır oldum.
Sahi; bizler aynı vatanın, aynı toprakların çocukları mıyız?
Hepimizin başı sağolsun.