HABERTÜRK

Ateşten gömlek


05 Ekim 2011

Dün köşe yazımda sizlere İzmir’de siyaset yapmanın ateşten gömlek giymekten farksız olduğunu, hatta örnek olarak da CHP İzmir il Başkanlığı, teşkilatları, belediye başkanları ve milletvekillerini yazarken abartmamışım.

Birbirimizden habersiz olarak yazdığımız köşe yazılarımızda arkadaşım Devrim İnce de tesadüf olarak aynı konuyu ele almış, benimle örtüşen fikirlerini yazarken CHP saflarında gelişen olaylar karşısındaki karamsarlığını da dile getirmiş.

Demek ki CHP’nin değişmeyen kısır döngüsü; iç çekişmeleri, yöneticilerinin İzmir gibi bir şehirde kendilerine verilen değeri hak etmeyecek davranışlar sergilemeye devam etmeleri, kenetlenip önümüzdeki yerel seçimlerde İzmir’i AK partiye teslim etmemek adına harıl harıl çalışmamaları sadece beni değil herkesi rahatsız eder olmuş.

Bugün İzmir sokaklarında kiminle konuşsam, söz birliği etmiş gibi aynı cümleyi duymaktayım:

Yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı dahil bir çok ilçede AK Parti CHP’yi sollayacak. İzmir halkının oylarına layık olamadıkları gibi iç çekişmeler ile uğraşmaktan ve gerçek sorunları es geçmeleri yüzünden sonunda İzmirliler de çareyi CHP’ye ders olsun diye AK Parti’de arayacaklar.”

Eh , bizden uyarması...

AK Parti de sonunda siyasi parti oldu

Sonunda AK Partililer de diğer siyasi partiler gibi İzmir’de ateşten gömleği giymeye başladılar. AK Parti’nin ilk kurulduğu ve iktidara geldiği dönemden bugünlere kadar geçen süreçte, Genel Merkez’in sözünden çıkmaya çekinirler ve tek aday, tek liste ile delege seçimlerine giderlerdi.

Şimdi ise ‘tek aday ve tek liste’ ultimatomlarına rağmen Genel Merkez’in yerine silahlar konuşur olmuş. AK Parti Bayraklı ilçesinde delege seçimlerinde yaşananlara genel merkezin tepkisi nasıl olacak merak ediyorum.

Sadece Bayraklı’da değil hemen her ilçede delege ve ilçe başkanı seçimlerinde AK Partililer Genel Merkez’e rağmen birkaç aday ortaya çıkarır oldu.

Siyasi partilerde ‘tek aday, tek liste’ anlayışı içinde olmak zaten son derece anlamsız, demokrasi anlayışından uzak bir durumdur.

Ne kadar çok aday çıkar, ne kadar çok çekişme olursa, bu durum o siyasi partinin ya umut vaad ettiğinin, ya da başarısının göstergesidir. Hele bir de konu iktidar partisi ise...

AK Parti Genel Başkanı, Başbakan Erdoğan ne diyor;

Demokrasi şart...!