HABERTÜRK

Atatürk'ün sofraları


24 Ekim 2012

Yeni bir trend başladı. Öyle ki sanki uymayanı dövecekler. Kollektif bir delirme hali; “Atatürk’ü sevmiyorum, sevenleri de sevmiyorum’

Söz Sende programında Balçiçek İlter’in sorularını yanıtlayan Radikal Gazetesi yazarı Akif Beki’de modaya uymuş. Bakın neler diyor; “İşe politika muhabiri olarak başladım. İzlediğim ilk parti de CHP idi. Benim için çok eğitici oldu. Kendim gibi olmayan insanlar tanıdım. Şimdi eleştiri olarak algılayacaklar o yüzden kaçınıyorum söylemekten ama akşam rakılı sofralarda siyaset konuşulması orada tanık olduğum bir şeydi. Rakılı sofralarda siyaset düşünmedim değil ama bu kadar iç içe, bir ritüel gibi.... Yani CHP nin etkinliklerinden masalarda rakı bir ritüelin parçasıdır mesela. Rakının nostaljik manevi bir tarafı da var sanırım onlar için. Yani sembolik bir değeri de var.”

Ben mi paranoyak oldum yoksa Akif Baki yukarıda ki ‘içki sofrası’ ve ‘sembolik değer’ kelimelerini bir arada kullanarak sonucu Mustafa Kemal Atatürk’ün akşam sofralarına mı bağlamak istiyor?

Bu kitabı okumalarını tavsiye ederim

“Bu Sofrada Ben Varım” adlı kitap, 1899-1938 arasında Atatürk’ün ünlü sofra geleneğini ve bu sofrada yaşanan anıları kapsıyor. Atatürk’ün sofralarını beğenmeyip ,laf edenler... Lütfen o sofralara şahit olanlardan dinleyin de öyle dil uzatın...

Dr. Tevfik Rüştü Aras; O uzun sofra sohbetlerinde ülkenin sorunları, geleceği hep tartışılır, çözüm biçimleri aranırdı. Sanırım Mustafa Kemal’in sofra geleneği bir asker olarak gündüzleri kışlalarda, karargâhlarda geçirmek zorunluluğu sonucu gece yaşamak arzusundan doğmuştur. Ve böylece de sürüp gitmiştir.

İbrahim Ergüven; “ ATATÜRK’ÜN SOFRASINI BEN DONATIRDIM” Atatürk’ün sofrası, sofradan çok okula benzerdi. Sofrayı hazırlarken nasıl çiçekle süslemeyi ihmal etmezsem tabakların, bıçakların, bardakların yanına mutlaka birer bloknot ile kalem yerleştirmeyi de hiç unutmazdım mesleğe başladığı ilk yıllarında siyasetle pek ilgisinin olmadığını, politika muhabiriyken CHP‘de rakılı toplantıların kendisinin şaşırttığını ifade eden Beki, konuşmasında şu ifadeleri kullandı.