HABERTÜRK

Atatürk’ün kızları


01 Mart 2015

Cuma günü , Dalaman Belediyesi çöp konteynerlerine atılmış Atatürk resimlerini ekranda görünce çağdaş bir Atatürk kadını olarak yüreğim cız etti.

Üzüldüm, resmen kahroldum.

Meğer içimizde ne kadar çok Atatürk düşmanı varmış da haberimiz yokmuş.

Koç ailesinden Ali Koç, “Çocuklarım için endişe duyuyorum” diyerek öyle bir yaraya tuz bastı ki.

Yarası olan herkes bir ‘ah’ çekti.Tabii ben de.

Ali Koç‘un bu sözleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin içinde bulunduğu şartlar altında ülkeye faydalı olacak gençler yetiştirmenin zorluğu yeniden tartışma konusu oldu.

Beni ise en çok yeni yetişmekte olan kız evlatlarımız endişelendirmekteler.

Çünkü sık sık değiştirilen eğitim sistemi içinde Atatürk ve inklapları ile ilgili bir çok dersler mutasyona uğratıldı.

Yerlerine eğitimcilerin bir çoğunu ayaklandıran garip garip dersler kondu.

Neredeyse ölümü özendiren ‘Değerler Eğitimi’ seminerleri adı altındaki zırvalık bile İlköğretim öğrencilerine yönelik eğitim sistemine dahil edildi.

KADIN PİLOTLARIMIZ

Hele hele ekranlara çıkıp ‘Atatürk’ü sevmiyorum’ diyen kızlarımız, kadınlarımız yok mu.

İşte özellikle onlara Atatürk ile ilgili anlatacak ufak bir hikayem var...

Atatürk’ün Türk kadınına sağladığı hakların önemini kavramak için Türk kadınıyla diğer islam ülkelerinin kadınlarını karşılaştırmak belki de en doğru yol olacaktır.

1956 yılında Türk Kuşu Sivil Havacılık Okullarının başında olan Burhan Göksel’e kulak verelim, “Çoğunluğunu kadın pilotlardan oluşan beş uçaklık bir filoyu komşu Irak’a hava gösterileri için götürmüştüm. Kafile bizzat Kral Faysal’ın davetlisi ve kızlarımızda ünlü Başvekil Nuri Sait Paşa’nın yalısında misafir edilmişlerdi.Türk kızlarının gösterileri Bağdat havaalanından binlerce insanın heyecanıyla seyredildiler.

Fakat gösteri sabahı meydanın giriş kapısında polisin seyircileri ikiye ayırdığını görünce hepimiz bu cinsiyet ayrımına üzülmüştük.

BÜYÜK DERSLER VAR 

Gösteriyi sunan Arap spiker ise bizleri şaşkınlığa uğratmış ve şöyle demişti;

Ey Arap kadını, sana yürekten sesleniyorum. Biraz sonra semadan paraşütle atlayan Türk kızlarını göreceksin. Akrobasi yapan Türk kadınlarını seyredeceksin. Daha sonra da Irak uçaklarını ve atlayacak paraşütleri göreceksin. Bizimkilerin hepsinin erkek oluşu eminim ki seni çok üzecektir.Bu olaydan sana büyük dersler vardır. Sende kendini kurtar, erkeğin yanında yerini hemen al. Atatürk’ün kızları sana örnek olsun.”

İşte bu da benden hala ‘Atatürk’ü sevmiyorum’ diyebilen kızlarımıza ufak bir hatırlatma olsun.