HABERTÜRK

Asya Ekspedisyonu


21 Haziran 2015


1983 yılından bu yana özellikle Anadolu olmak üzere dünyanın farklı köşelerinde doğa, coğrafya, fotoğraf ve belgesel çalışmalarına imza atan Cemal Gülas...

Kendisini ve ekipte yer alan güzel kızı Sevcan Gulaş’ı cuma günü Kocaoğlan’da ziyaret ettim.

Önce size Kocaoğlan’ı tanıtayım. Kocaoğlan, Cemal’in 20 ay sürecek olan Asya Ekspedisyonu’nu tamamlayacağı karavanının adı. Ama ‘karavan’ deyip geçmeyin. Cemal ona boş yere Kocaoğlan ismini takmamış.

İçine her türlü belgeseli çekebilecek uydu, bilgisayar, kamera düzeneğini hazırladığı gibi, ayrıca çamaşır makinesinden, buzdolabına kadar her türlü beyaz eşyasını da bir şekilde sığdırmış.

Anlayacağınız adı Kocaoğlan da olsa aslında çok da büyük olmayan bu karavana Cemal kendi dünyasını sığdırmış. Hatta en üstüne teras bile yapmış.

Bugüne kadar ‘Zamanın Tanığı’, ‘Bulutların Ülkesi’ gibi uzun soluklu belgesellere imza atmış olan Cemal Gulaş ve ekibi bu kez de Asya Ekspedisyonu için kontak çeviriyor ve bugün İstanbul’dan yola çıkıyorlar.

Böylesine önemli bir proje için ekibe Türkiye Petrolleri destek vermiş.

Nedenine gelince; 2017 yılında Türkiye Petrolleri’nin ev sahipliğinde İstanbul’da 22. Dünya Petrol Kongresi gerçekleşecek.

Cemal ve ekibi de hem Asya kıtasındaki insan doğa ilişkisini belgeleyerek bizlere harika eserler ortaya çıkaracaklar, hem de gezi kapsamında gittikleri ülkelerin liderlerini ziyaret ederek onları 22. Dünya Petrol Kongresi’ne davet edecekler. Kongre davetiyelerini de liderlere bizzat kendi elleri ile teslim edecekler.

BOYDAN BOYA

Ekip, İstanbul Boğazı’ndan Bering Boğazı’na kadar Asya Kıtası’nı boydan boya geçecek. Gezegenin en büyük kara parçası olan Asya Kıtası’ndaki zorlu rota için yola çıkacak olan Cemal Gulaş’a şu soruyu sormaktan kendimi alamadım;

Cemal bu güne kadar harika eserler ortaya koydun. Belgesellerini herkes hala büyük keyifle izlemeye devam ediyor. Asya nereden çıktı? Karavan ile, hem de 20 ay... Ekonomik kriz, ülkenin içinde bulunduğu karışık durum... Nasıl baş edeceksin bu kadar masrafla?”

Cemal: “Ayşem, benim en büyük hayallerimden biriydi Asya belgeselini hazırlamak. Türkiye Petrolleri’nin 2017 yılında gerçekleştireceği 22.Dünya Petrol Kongresi de vesile oldu. Onların desteği ile yola çıkıyoruz. Gelen gideni tabi ki karşılamayacak ben de biliyorum. Ama ben bu işe baş koydum. İnsanlık adına kalıcı bir şeyler hazırlamayı seviyorum. Bu işe gönül veren, merak eden herkes bize ulaşabilir, ayrıca sosyal medyadan izleyebilirler” şeklinde cevap verdiğinde en önemli soruyu sormadığımı fark ettim.

*Hangi televizyon kanalından izleyebileceğiz yolculuğunuzu?

Cemal; “Henüz hiç bir kanal ile anlaşmadım. Malum tam seçim dönemine denk geldi hazırlık sürecimiz ve yola çıkış tarihimiz. Ama benim kimseyi bekleyecek halim yok. Yollar, Asya bizi bekler. Nasıl olsa böyle bir belgeseli kimse kaçırmak istemez.”

Çılgın’ değilde ne denir, çocukluk düşü kuzey kutbuna yürüyerek giden, Türkiye’nin en bilinen coğrafya dergisi olan Atlas’ı yaratan Cemal Gulaş’a?