HABERTÜRK

askerhaklari.com


11 Aralık 2012

20’li yaşlarda oğlu olan ve ergen sorunları yüzünden evlatları ile çatışan ailelerin çoğunun kullandığı şu cümle sizlere de tanıdık gelecektir; “Seni ancak askerlik adam eder. Okumayacaksan ya da çalışmayacaksan askere git. Git de gör dünyanın kaç bucak olduğunu. Seni orada öyle bir adam ederler ki... Çok ararsın ananın evini...”

Kim bilir kaç kez duymuş veya kullanmışsınızdır bu cümleleri...

Peki sarf edilen bu cümlelerin askerlik çağına gelmiş olan gençler üzerindeki etkileri nasıldır? Tabi ki onur ve gururun yanında bolca da korku... Sırf bu yalan yanlış söylemler yüzünden vatan görevine koşa koşa gideceklerine ayaklarını sürüyerek giderler.

Peki doğru mudur zorunlu askerlerin kötü muameleye maruz kaldıkları?

Olaylara ışık tutabilmek adına (sivil bir girişim olarak) 2011 Nisan ayında askerhaklari.com isimli site hizmete girmiş idi. Zorunlu askerlikleri esnasında kötü muameleye maruz kalan fakat erkekliğe sığdıramadıklarından susan vatandaşlara çağrı yapan bu site bana kalırsa son derece akıllıca bir girişim olmuş.

Çünkü bu girişimin ne kadar önemli olduğunu da geçtiğimiz günlerde okuduğum bir haberle yeniden hatırlamış oldum. Habere göre, son 10 yılda askerde intihar edenlerin sayısı, çatışmalarda ölen askerleri geçmiş. Sitenin kurucularına göre ise intiharların önemli bir bölümü basına yansımıyor.

Bu nedenle gerçek intihar sayılarını askerhaklari.com sitesine girerek orada ki tablodan öğrenmeniz mümkün.

Mayıs 2012′de açıklanan resmi rakamlara göre 22 yılda 2221 asker intiharı yaşanmış.

Bu, her yıl 100, her 3-4 günde 1 zorunlu askerin intihar ettiğini anlamına geliyor.

İnanmak zor ama,rakamlar maalesef böyle...

Site başta 5. madde (altta) olmak üzere, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde ortaya konan ilkelerin tüm insanlar için olduğu gibi zorunlu askerler için de geçerli olduğunu hatırlatmak amacıyla kurulmuş.

“Hiç kimse işkenceye ya da acımasız, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza ya da muameleye uğratılamaz.” (İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi – Md. 5)

askerhaklari.com sitesine girdiğinizde okuduklarınıza şaşıracağınıza eminim.