HABERTÜRK

Artık bilinçlensek ve yanmasak...


01 Ağustos 2013

24 Temmuz Çarşamba günü sabah erken saatlerde yürüyüş yaparken gözlerimle ilk başlangıç anlarını görerek üzüldüğüm (Çeşme) Çakabey ve Mamur baba mevki arasındaki yangın hala gözümün önünden gitmiyor. Yangın üç saat içinde bölgedeki bütün makilik alanı sarmıştı.

İzmir Büyük Şehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, İzmir’de orman, ağaç, fidanlık, ot ve saman kaynaklı yangın sayısı, yaz aylarında yaklaşık 14 kat artmış. Yetkililer, özellikle açık alanlarda yakılan ateşlerin ve atılan izmaritlerin neden olduğu bu yangınlara karşı vatandaşları uyarıyor.

İyi de bu devirde artık uyarıya gerek var mı? Hala mı insanlarımız, vatandaşlarımız bu kadar cahiller?

Ne yazık ki bu soruların hepsinin yanıtı: Evet!

2013 yılının Ocak ayında çoğunluğu izmarit nedeniyle alev alan 62 adet orman, ağaç, fidanlık, ot ve saman yangınına müdahale eden İzmir İtfaiyesi, bu rakamın Haziran ayında yaklaşık 14 kat artarak 891’e ulaştığını açıklıyor.

İtfaiye yetkilileri açıklamalarına şöyle devam ediyor: “Yılın ilk altı ayında 27 milyon 106 bin TL’lik zarara yol açan toplam 3 bin 551 yangın meydana geldi. Ocak ayında meydana gelen 384 yangının 213’ü konut, 31’i işyeri, 40’ı motorlu araç, 62’si orman, ağaç, fidanlık, ot, saman, çöp ve ekin yangınlarından oluştu. Haziran ayında ise toplam yangın sayısı yaklaşık 3 katına çıktı ve bin 180 yangına müdahale ettik. Söz konusu yangınların 103’ü konut, 43’ü işyeri, 61’i de motorlu araç. Orman, ağaç, fidanlık, ot, saman, çöp ve ekinlerden çıkan yangınlar ise, ne yazık ki Ocak ayına göre yaklaşık 14 kat arttı ve rakam 891’e ulaştı”

Yangınların başrolünü izmaritlerin oluşturduğu bilinen bir gerçek iken sigara içen bir insana; “Aman kardeşim izmariti dikkatli söndür. Söndüğünden emin olduktan sonra makul bir yerlere at” demeye inanın utanırım. Böyle bir uyarı bu devirde ancak kör cahil bir insana yapılır. Ama rakamlara ve yangınların artış oranına bakacak olursak görünen bir gerçek var; Ne yazıkki gittikçe cahilleşiyoruz...