HABERTÜRK

Ankara kaynadı İzmir yandı...


12 Nisan 2011

Önce CHP’den başlayalım. Geçen haftadan beri lacivert takım elbiselerini giymiş olan aday adayları günlerce Ankara’da CHP Genel Merkezi önünde her türlü şaklabanlığı yaptılar.

Hele son birkaç gün binaya girmek neredeyse imkansız hale gelmişti. Bütün telefonlarını kapatarak çalışan parti yetkilileri son iki gün neredeyse MİT ajanı gibi davrandılar.

Kimselere ser verip sır vermediler. Bu arada İzmir’de büyük bir sessizlik hakimdi. İzmir CHP Milletvekili Selçuk Ayhan’ın tabiri ile mevcut vekiller dahi ‘kurbanlık koyun misali’ akıbetlerini beklemekteydiler.

DEDİKODU DÖNDÜ DURDU

Ancak Ankara kulislerinde İzmir’deki adayların nasıl seçileceği fısıltı gazeteleri aracılığı ile dolaşmaya başladığında ise gerçekler yansıtılmıyordu. Özellikle Alaattin Yüksel ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun İzmir’de hakimiyet kurmaya çalıştıkları söylentisini yaydılar.

İddialara göre, CHP İzmir’de köklü bir değişiklik yaparak Baykal döneminin izlerini tamamen silecek bir aday listesi hazırlığındaydı. CHP İzmir kalesini elinde tutmak için çok değişik yollara başvuracak denirken, Ankara kulislerinden pazar gecesi boyunca sürekli dedikodu çarkları bilgi aktarımına devam ettiler.

Öncelikle dedikodulardan özellikle birine netlik kazandırayım. İzmir listeleri hazırlanırken ne Alaattin Yüksel’e ne de Aziz Kocaoğlu’na tek kelime soru soran olmadı.

İzmir’den sorumlu gösterilen üç Genel Başkan Yardımcısı’nın da hiçbir tasarrufu olmadı. Bu isimlerden biri olan Prof. Süheyl Batum’a dahi İzmir’le ilgili hiçbir soru yöneltilmedi.

Yani anlayacağınız, her şey dedikodu, hedef saptırmaca yöntemleri ile kapalı kapılar ardında gerçekleşti. İzmir listesi tamamen Kılıçdaroğlu ve Gürsel Tekin ekibi tarafından ince elenip sık dokunarak hazırlandı. Sürpriz isimlerin aday olması beklenirken, listeden uçan eski vekiller, nereden aday olacağı sürekli tartışma konusu olan Mustafa Balbay... Hepsi alt alta toplandığında eminim önümüzdeki süreçte konuşulacak daha çok şey çıkacaktır.

Yani bu pilav daha çok su kaldırır.

BALBAY’LA GURUR DUYDUK

Fakat CHP İzmir adına söylemek istediğim tek bir şey var; Balbay’ın İzmir 2. Bölge ikinci sıra adayı gösterilmesinden bir İzmirli olarak gurur duydum. İzmir’in CHP adına oy potansiyeli açısından Balbay’dan gelecek oylara hiç ihtiyacı yok. Bana kalırsa Mustafa Balbay simge olarak düşünülmüş. Çünkü, İzmir’in dokusunu, son yıllardaki Türkiye’de uygulanmaya çalışılan eylemlere İzmir halkının direnme gücünü göz önüne alırsanız, Balbay ve İzmir arasında bağlantıyı daha net görürsünüz.