HABERTÜRK

Aman Tanrım..!


14 Ağustos 2010

Bildiğiniz gibi 12 Eylül 1982 darbesinin anayasası referandum kararı ile değiştirilmek isteniyor.

Her 18 yaşını doldurmuş genç gibi otomatikman bu seçimde benim oğlum da oy kullanacak. Hem de hayatında ilk kez...

Dün akşam ana-oğul baş başa yemeğe çıktık. Laf lafı açtı, konu yaşadığımız hayat ve günün koşullarına geldi.

Aslında yemeğin amacı oğluma bazı sorumluluklarını hatırlatmak, bu yıl üniversite sınavına hazırlanırken nasıl bir yol çizmesi ve nelere dikkat etmesi gerektiğini konuşmak iken, bir ara şeytan dürttü ve oğluma “Önümüzde referandum var. 18 yaşındasın artık. Oyunu ne yönde kullanmayı düşünüyorsun?” sorusunu sorma gafletinde bulundum.

+

- Anne, referandum ne?

(Aman Tanrım..! Doğru mu duyuyorum?) Dehşete kapıldığım cevap karşısında kendimi sakinleştirmeye çalışırken, araştırma yapsak az önce reşit olarak saydığım oğlum dahil 18 yaşındaki gençlerin kaçının doğru yanıtı, verip veremeyeceğini kendi kendime sorgulamaya başladım.

“Referandum nedir ?” Acaba gerçekten kaçı bize bunu açıklayabilir?

Zaten akılları her sene değişen ÖSYM sisteminde olan 18 yaş grubu gençlerinin, Anayasa değişiklik paketi hakkında bilgi sahibi olduklarından emin miyiz?

Aslında büyük konuşmamak lazım, referandumun ne demek olduğunu bilmeyen sadece 18 yaşını yeni tamamlamış bireyler mi?

Kaçımız anayasada hangi maddelerin değişeceğini araştırdı ya da araştırdınız diye, sorayım. Ya da araştırdıysanız, neyin ne olduğunu anlayabildiniz mi..?

Örneğin; HSYK ile ilgili maddeler üzerinde oldukça fazla değişikliliğe gidiliyor. Eğer “evet” oyu çıkarsa, Kenan Evren’e yargı yolu gözüküyor. Bu saatten sonra 90 küsur yaşında ki insan yargılansa ne olur yargılanmasa ne olur... ?

+

Neyse, dönelim oğlumla sohbetimize... Dehşet anını atlattıktan sonra arkasından oğluma şu soruyu sordum; “Keremcim referandumda (yani halk oylaması) hükümetin hazırladığı Anayasa değişikliği paketi için oy kullanacağız. ‘Evet’ veya ‘hayır’ oyuna mührü basacağız. Sen oyunu ne yönde kullanmayı düşünüyorsun?”

Kerem; “Anne sen ne dersen ben de aynı mührü basarım”

Bir kez daha “Aman Tanrımmmm..!”

Referandum da oy kullanacak olan 4.5 milyona yakın genç nesil anne-babası ne derse oylarını o yönde kullanacaklar öyle mi?

Yani koyun misali...