HABERTÜRK

Almanya dezenfekte, ben international


05 Aralık 2009


Sevgili okuyucular bayram ertesi destur demeden Salı günü Frankfurt'a uçtuk. Eh, ne yaparsınız işler, bayram rehaveti dinlemiyor. Gerçi işin bu kısmı beni pek bağlamasa da eş durumundan ben de Frankfurt'ta soluğu aldım. Eşim bir toplantıdan diğer toplantıya girerken, ben de bir mağazadan diğerine girdim. Hele yeni yıl öncesi Frankfurt'ta vitrinleri görmenizi çok isterdim. Kendimi alışveriş konusunda kaybettiğim an, yeni bir valiz almak zorunda kaldığımı söylersem; nasıl vakit geçirdiğim konusunda aydınlatıcı bilgi vermiş olurum.

KADERİMİZ AYNIYMIŞ

Bu arada yıllardır kaldığımız otelin barını işleten Fatih Akerdem ile herfırsat-ta yapmış olduğum sohbetlerden yola çıkarak Almanya ekonomisi hakkında şunları söyleyebilirim: Sigara yasağını ekonomik kriz yenmiş. Evet yanlış okumadınız. Bugüne kadar her Almanya yolculuğumuzda sigara yasağından şikayet eden Akerdem, "Ekonomik kriz o kadar büyük boyutta ki insanların sigara alacak parası zaten yok" açıklaması yapıyor. Gelelim konu başlığında bahsettiğim "Almanya dezenfekte" meselesine. Yıllardır kaldığımız otelin resepsiyonunda neredeyse her köşe başında gördüğüm sıvı dezenfektanlar dikkatimi çekip görevli bayanı sorguya çektiğimde ise aldığım yanıt beklediğiniz gibiydi; "domuz gribi"
Meğer gerek Avrupa ülkeleri gerekse dünya ile ne çok ortak noktamız varmış. Peki neden bunca yıldır yollarımız kesişmedi de kaderlerimiz şimdi aynı oldu? Lütfen bilenler bilmeyenlere anlatsın. Ortak kaderlerimize rağmen domuz gribi aşısı Avrupa'da hemen her eczanede gayet legal bir şekilde satılırken, neden bizim ülkemizde sağlık ocaklarında satılmakta? Tabii bu sorunun cevabını da bilenler bilmeyenlere anlatmalılar.

REZİLLİK DİZ BOYU

Diğer bir konu ise; Almanya'ya giriş esnasında gümrükte valizlerimizin didik didik aranması. Sıra bize gelene kadar bütün Türk vatandaşların valizleri tek tek en ince ayrıntısına kadar arandı. Önümdeki vatandaşın bütün gömleklerini, iç çamaşırlarını ezberlerken içimden bol miktarda sövdüğümü söylememe gerek yok. Hele bir de valizin en üstünde duran iç çamaşırlarım aklıma geldikçe yüzüme sıcak basmasını bir kenara bırakın, zar zor kapattığım valizi tekrar nasıl kapatacağım düşüncesi beni daha da endişelendirdi. Son olarak belirtmek isterim; Frankfurt her şeye rağmen çok güzel. Hele fiyatlar Türkiye'nin üçte biri.
Ah, bir de iç çamaşırlarım keşke inter-national olmasaydı..