HABERTÜRK

Alkol yasaklı iller


16 Mart 2013

9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in doğup büyüdüğü şehir Isparta'da da alkol yasaklı illerimiz arasına katıldı. Böylece yasaklı iller sayısı 9'a ulaştı. Afyonkarahisar
, Kayseri
, Şanlıurfa
, Konya
, Erzurum
, Rize
,Trabzon
, Balıkesir
, Bilecik ve Isparta.
Tahmin edeceğiniz gibi yasaklı şehirlerimizin hepsinin Belediye Başkanları AK Partili. Yani ortada tesadüfü bir durum yok.
Bazı kentlerde daha önceden uygulamaya konulan açık alanlardaki alkol yasağı kararı bu illerdeki huzur ve güvenliğin, kamu esenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ve işlenen suçların aydınlatılması amacına yönelik olarak alınmış.
Bu arada Isparta Vali Vekili Niyazi Can alınan karar hakkında şöyle bir açıklama yapmış, "Bugüne kadar asayişe yönelik çok olumsuz bir durum yaşanmadı. Amaç huzurun devam etmesi. Parklarda, açık yerlerde açıkta içki satılmaması ve alkol alınmaması yönünde tedbir amaçlı alınmış bir karardır. Yoksa biz içkinin satılmasına, satanlara karşı değiliz. İçki yasağı da konulmuş değil. Sadece emniyet tedbiri olarak düşünülmüş bir karardır."


Anlayacağınız Isparta'da alınan yasak kararı Nasrettin Hoca ‘nın bilindik testi hikayesi misali alınmış.
Nasrettin Hoca, oğlunu çeşmeye gönderecekmiş. Testiyi eline verdikten sonra oğlunun kulağını çekmiş. Sonra da: Sakın testiyi kırma! diye bağırmış.
Bu durumu görenler: Ne yapıyorsun , Hoca Efendi demişler. Çocuk testiyı kırmış değil ki... Hiç suçu olmayan çocuğu ne diye azarlıyorsun.
Hoca: Testi kırıldıktan sonra iş işten geçmiş olur demiş.
BİRİNCİ OLDUĞUMUZ ŞEYE BAKIN...
Nerede lüzumsuz , saçma sapan bir şey varsa orada birinci olmakta üstümüze yok. Bir kere de eğitim sistemimizin yüksekliği, özgürlükler ya da adalet sistemimiz ile birinci olsak... (Hatırlarsanız dünyanın en çok porno izleyen ülkesi olarak da birinci olmuştuk.)
Türkiye 160 milyar sms ile Avrupa'nın en çok sms kullanan ülkesi olmuş.
Eh bizim gibi konuşma özürlü millet için son derece normal.
Hatta o kadar ki bence bu sms lerin 100 milyarı "ok" , "uyudun mu?" , ":)" ve "?" şeklindedir.