HABERTÜRK

Ali Taran ve CHP reklamı


03 Mayıs 2015


Öncelikle şunu önemle belirtmem lazım; CHP 7 Haziran seçimleri için ünlü reklamcı Ali Taran ile anlaşarak en akıllıca işi yaptı.

Ali Taran’ın hazırladığı ‘Milletçe Alkışlıyoruz’ reklamıyla seçim çalışmalarına hızlı bir giriş yapmış olmaları bence bunun en güzel kanıtı.

Her ne kadar Bugün Gazetesi yazarı Ali Atıf Bir, Ali Taran imzalı CHP’nin ‘Milletçe Alkışlıyoruz’ reklamını analiz ederken ‘Beklenen etki bu reklamla tersine dönebilr ‘ demiş olsa da görüldüğü gibi bugüne kadar böyle bir durum söz konusu olmadı.

Hatta sonrasında CHP’nin oyları hızlı bir yükselişe geçti. Kendisi de Taran gibi reklamcı olduğundan Ali Atıf Bir bana kalırsa bu konuda hafif bir kıskançlık yaptı.

SATAŞMALAR VAR

Aynı şeyi şimdi de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek için düşünüyorum.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim vaatlerine yönelik kaynak polemiğini değerlendirirken Melih Gökçek, Ali Taran’a da sataşmış ve şöyle demiş:

Bizim Antep taraflarında ‘kürele mahey’ diye bir laf vardır, yani at atabildiğin kadar anlamına gelir. Ali Taran’ı verdiler CHP’ye. Cem Uzan’ın da seçim propagandasını o yapmıştı. Cem Uzan’ın 2002 vaadi, ne diyor? ‘Mazot 1 TL olacak’, ‘İşsize 350 lira maaş’.

Peki Kılıçdaroğlu altta kalır mı, Ali Taran biraz daha abartmış miktar 750’ye çıkmış.

Kemal Kılıçdaroğlu emeklilere ne dedi. ‘Yılda iki ikramiye.’ Değişen bir laf var burada. Öbürü ‘senede iki maaş ikramiye’ diyordu, bu ‘yılda iki maaş ikramiye’ diyor. Arada sadece sene kelimesi var.

Asgari ücrete sıfır vergi’ demiş Cem Uzan, bu da demişki bin lirayı 1500 liraya çıkarayım.

Herkes art arda atmaya başlayınca Demirel dayanamadı, ‘Herkes ne diyorsa 5 fazlası.’

Bu beş fazlası değil attı mı tam atıyor, atmanın sınırı yok”

BENCE BAŞARIYDI

Kim ne derse desin, gerek Ali Taran, gerekse CHP bana kalırsa doğru olanı yapıyorlar. Cem Uzan’nın o dönemdeki vaatlerini tenkit edenler aynı vaatleri kullanarak ve birer birer hepsini uygulayarak bugün halen daha iktidar koltuğunda oturmaktalar.

Bu arada Cem Uzan’nın yepyeni kurulmuş bir parti olduğunu göz ardı etmeden o dönemde almış olduğu yüzde 7 oy oranını da hatırlatmak isterim.

Bu resmen Ali Taran’nın çalışmalarının mucizesi idi. Şimdi aynı mucizeyi CHP’ye yapıyor olması belliki birilerinin telaşa kapılmasına sebebiyet vermiş.