HABERTÜRK

Alaçatı'daki restoranlar ne olacak?


14 Haziran 2014

Alaçatı’daki restoranlar belli ki adres şaşırmışlar. Haberi okuduğumda önce şaka zannettim, sonra da şoka uğradım. İzmir Valiliği tarafından oluşturulan komisyon, tüzel kişiliği kaldırılan Alaçatı Belediyesi’ne ait taşınmazları Diyanet İşleri Başkanlığı’na devretmiş. Evet, evet yanlış okumadınız. Diyanet İşleri Başkanlığı... Diyanet’e verilen taşınmazlar arasında kiliseden camiye dönüştürülen ve belediye tarafından yaptırılan restorasyonun ardından Hristiyan figürleri perdeyle kapatılarak hem cami hem kilise olarak kullanılan Pazar Yeri Camisi’nin yanı sıra, caminin çevresindeki 22 dükkan, Orta Kahve semtindeki tarihi belediye binası ve şehir merkezinde 4 dönümlük arsa yer alıyor. Normal şartlar altında Çeşme Belediyesi’ne devredilmesi gereken dükkanların içerisinde içki satışı yapılan dükkanlar ve içkili restoranlar da var. Hani şu keyifle şaraplarımızı yudumladığımız, sabahın ilk ışıklarına kadar doyasıya eğlendiğimiz meşhur Alaçatı restoranları ve sokakları...

Gel de şimdi alınan bu karara içme. Şaka gibi değil mi? Ama şaka değil işte. Ne yazık ki gerçek. İnsan ister istemez “AK parti Çeşme’yi bir türlü ele geçirmeyi başaramadı. Acaba bu yolla İnanç Turizimi’ni Çeşme’ye yönlendirmeyi düşünüyor olabilirler mi” diye düşünmekten kendini alamıyor. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç da alınan karara tepki olarak yasal işlemleri başlatmış ve şu açıklamayı yapmış “Malların Çeşme Belediyesi yerine Diyanet’e verilmesi ise ironik bir durum. Özel İdare’ye ait mallarda da aynı şey geçerli... Nasıl ki Özel İdare’nin personeli belediyelere devrediliyorsa malları da devredilmelidir. Belediye’ye ait malların Diyanet’e devredilmesi ile ilgili hukuki yollara da başvuracağız.”

İşin garibi bu karar tam da bütün Türkiye gibi biz İzmirliler de Musul olayları ile uğraşırken alınmış. Hem de Çeşme’de yaz sezonunun başlamasına sayılı günler kala... 30 Mart Yerel seçimleri sonrası İl Özel İdare’ye ait malların paylaşımı için uğraş verecek komisyonda kimlerin yer aldığının bir türlü açıklanmaması hatırlarsanız o günlerde İzmir siyasetinde tartışma konusu olmuştu. Peki Alaçatı Belediyesi’ne ait taşınmazları Diyanet İşleri Başkanlığı’na devreden komisyonu bilen var mı?