HABERTÜRK

Alaçatı İstanbul 90 dakika


04 Temmuz 2012

Çeşme adına yıllardır talep edilen havaalanı projesi İzmir’e yakınlığı açısından yetkili makamlar tarafından halen kabul göremedi.

Cevap ise hep aynı: “ İzmir Havaalanı ve Çeşme arası, otoyoldan 45 dakika sürüyor. İzmir turizmi açısından yolcuların İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na inmeleri önemli. Zaten dünyada çıkışı olmayan tek otoyol, İzmir-Çeşme arasına yapıldı. Çeşme’de havaalanı son derece gereksiz. “ Fakat Çeşme gelişip her yaz nüfusu arttıkça Adnan menderes Havaalanı’ndan Çeşme’ye ulaşım tatilciler için problem oldu.

O kadar ki ucuzlayan uçak biletleri sayesinde vatandaş 90 liraya İzmir’e gelirken Adnan Menderes Havaalanı’ndan Çeşme’ye 150 lira taksi parası vermek zorunda kalıyor.

DAHA UCUZ

Transfer sorununu çözmek için işletmeler havaalanına minibüs vs. gönderseler de yaz sezonu boyunca ne otel sahipleri ne de tatilciler bu durumdan hoşnut kalıyor.

Çünkü rötarlarla kalkan uçaklar ve başka başka şehirlerden farklı saatlerde gelen tatilciler, minibüslerin belirlenen zamanlarını yakalayamıyorlar.

Bu durum Çeşme’ye gelmek isteyen tatilcileri doğal olarak yaz günlerinin bunaltıcı sıcağında çileden çıkarmaya yetip de artıyor.

Çeşme denildiğinde insanların ilk aklına gelen (transfer ücreti ve uçak parası düşünüldüğünde), “Eeee , havaalanından Çeşme’ye nasıl geleceğiz” sorusu olduğundan, sorunun yıllardır göz ardı edilmesi bana kalırsa Çeşme turizmi adına son derece üzücü.

Bu yaz hizmete giren Seabird Hava Taksi’yi kim akıl ettiyse kendilerini bir kez daha tebrik etmek istiyorum.

Bu hafta eşim Sea Bird Hava Taksi’yi deneyerek ilk İstanbul-Alaçatı seferini yaptı.

Önce eşimle birlikte binelim planı yaparken korkudan vazgeçmem yüzünden o tek başına binmek zorunda kaldı.

Ben her zamanki gibi THY’yi kullanarak İstanbul-İzmir arasını iki saat rötarla gelirken eşim Haliç’ten rötarsız bir şekilde “Hava Taksi” ile tam 90 dakikada benden önce Alaçatı’ya indi. Hem de daha az bilet parası ödeyerek...