HABERTÜRK

Aklımızda kalsın...


15 Ağustos 2013

HİTLER SEÇİMLE Mİ GELMİŞTİ?

Son günlerde yaşanan olaylar neticesinde sık sık demokrasinin karşılığı olarak sandık ortaya atıldığından “sandık”‘ tartışılır hale geldi. Bir grup “Sandık herşey değildir” diyerek Mısır olaylarını örnek gösteriyor, diğeri ise “Hitler’de seçimle iktidara gelmişti” diyerek tartışmaları alevlendiriyor.

Sık sık ortasında kaldığım bu tartışmalar beni Hitler konusunda araştırma yapmaya zorladı.

Tarih kitaplarında yazan , Hitler’in yüzde 43 oyla iktidara geldiği hikayesi doğrumudur?

Araştırmalarımın sonucunda yanılmadığımı ve şeytanın ayrıntıda gizli olduğunu raslantı eseri bu hafta buldum.

12 Eylül darbesinden sonra Almanya’ya giden Tarih profesörü Taner Akçam‘ın Taraf gazetesinde kaleme aldığı konu hakkında ki açıklamalarına Aktüel dergisinin son sayısında rastladım.

Akçam’ın anlatımına göre olaylar şöyle gelişmiş;

Mart-Nisan 1932’deki iki aşamalı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Hindenburg yüzde 53 ile iktidar oldu. Rakibi Hitler’in oy oranı yüzde 36 idi.

Temmuz 1932’deki genel seçimlerde Naziler yüzde 37 ile birinci parti olmuşlarsa da Kasım 1932’deki genel seçimlerde oy oranları yüzde 33’e düştü.

Hindenburg, Ocak 1933’de Hitler’i Başbakanlığa atadı. Akçam’ın deyişi ile “Sonuçta Hitler ,sandıktan çıkmadı. “Hindenburg ve çevresinin iktidarı ona teslim etmesi ile iktidara geldi.

Mart 1933’de yapılan seçimlerde Hitler iktidarı seçimleri alır. Ama bildiğimiz meşru yollarla değil.

Akçam bu olayı bakın nasıl anlatıyor;

“Mart 1933 seçimi serbest seçim olmamıştır. Çünkü Hitler Başbakan olur olmaz 27 Şubat 1933’de meşhur Alman Parlamentosu yangınını organize eder. Bu olay bahane edilerek Olağanüstü Hal Kanunu çıkarılır. Yangın Komunistlerin üzerine atılır. Muhalefete yönelik sistematik saldırılar başlar. Hak ve özgürlükler askıya alınır. 20’ye yakın gazetenin yayınına son verilir. Merkez sağ ve sol partilerin faaliyetlerine ciddi kısıtlamalar getirilir. Sosyal Demokrat ve Komunist parti liderleri tutuklanır. Ve Hitler bütün bu baskıların neticesinde ancak yüzde 43 oy alır.”

Yani demokrasi değil diktatörlük seçimi yapılmıştır.

Özetle; Tarih sayfalarında yazan Hitler’in seçimle geldiği bilgisi doğru değildir.