HABERTÜRK

Aklım karışık..


05 Ekim 2010

Bu hafta Stuttgart’ta yaşayan, Almanya’nın önde gelen iki firmasında üst düzey yönetici olarak çalışan Alman bir çifti ağırladım.

Türkiye’de hava şartlarını bilmediğinden Çeşme’ye palto ile gelen İra, karşılaştığı yaz havasını görünce soluğu ilk önce Çeşme çarşında aldı.

Bu hoş çifte bir hafta boyunca Türkiye’yi, Türk insanını tanıtmaya çalıştım.

Reck, Braun Medikal’in Ortadoğu sorumlusu olduğundan iş için sık sık Türkiye’ye gelmekte.

Fakat eşinin ilk ziyareti olduğundan izlenimleri ve görüşleri benim için oldukça ilginç oldu.

Efes, Meryemana, Kuşadası, İzmir, Çeşme...

Kendilerini götürebildiğim yerler karşısında onlar hayranlıklarını dile getirdikçe mutlu oldum.

Ayrıca problemlerle boğuşmaktan çevremizdeki güzelliklere artık bakmaz olduğumuzu fark ettim.

Meğer ne kadar güzelmiş memleketim.

BİZİ YAKINDAN İZLİYORLAR

Şimdi gelelim misafirlerimi ağırlarken ilgimi çeken olaylar zincirinden bir tanesine..

Bir gün “Karşıda görünen ada neresi?” diye sordular. “Orası Yunanistan. Yani Sakız Adası” dedim. Ve ertesi gün misafirlerimi Sakız’a götürdüm.

Şimdi gelelim bu konuya neden girdiğime...

Doğal olarak Türkiye’de kaldıkları süre içinde Alman çift ile birçok konuda konuştuk. Ülkemiz hakkında hemen hemen her şeyi takip ettikleri gibi, kendilerine göre de yorumluyorlar.

Konu şimdiki yönetimin anlayışına ve Başbakan Erdoğan’a geldiğinde İra’nın anlattıkları bana oldukça ilginç geldi: “Başbakanınız sanki herkese yardım etmek istermiş gibi. Sanırım yönetimden memnunsunuz. Türkiye adına iyi şeyler olduğu konuşulmakta” dedi. Cevap vermeden önce, “Böyle bir düşünceye nasıl sahip oldun?” sorusunu sordum. İra: “Almanya’da birçok Türk vatandaşı yaşamakta. Onları dinliyorum. Ayrıca Başbakanınızın okuduğum beyanları var. Tabi bir de dış basının yorumları...”

BİRDEN SORUVERDİM

Sohbet esnasında Sakız Adası’nda Mesta köyüne doğru gidiyoruz. Evlerin önünden geçerken birçoğunun bahçesinde bulunan minik kiliseler dikkatimi çekti. “Bakın ne güzel duruyor. Değil mi?” dedim birden bire.

Ve o an şu soru takıldı.

Ya biz de de örneğin Çeşme’de, isteyenler evlerinin bahçelerine mescit kursalar? Bahçe içinde şirin mi şirin görünümlü...

Hııııııı.......???

İra’nın yorumuna nasıl cevap vermem gerektiğini düşünürken, kendim bir başka soruda takıldım kaldım.