HABERTÜRK

Aklı olmayan akıllı telefonlar!


16 Eylül 2011

Şu ara önemli markaların patent almaları konusu gündemimizi meşgul ederken, dün oldukça ilginç bir e-mail okudum. E-mail’i bana Destek Patent’ten Müşteri İlişkileri Yönetmeni Sinem Aktaş göndermiş.

Sinem Hanım’ın anlattıklarına göre Türkiye’de; i-phone, Blackberry ve HTC gibi dünyanın önde gelen teknoloji devleri, akıllı telefon pazarında sahip oldukları patentleri Türkiye’de koruma gereği duymuyorlarmış.

PATENT BAŞVURUSU YOK

Sinem hanım bana da son derece şaşırtıcı gelen durumu şöyle açıklıyor; “Son yıllarda akıllı telefon pazarında yaşanan rekabet ve bu ürünlere olan talep tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de yaşanmakta. Türkiye, Apple’ın popüler olan akıllı telefon markası i-phone’un en fazla satıldığı pazarlardan biri olmasına rağmen şu ana kadar ülkemizde yaptığı patent başvurusu 1’i geçmezken, Avrupa’da 922 patent başvurusu bulunuyor.

Apple’ın güçlenen rakiplerinden Samsung’un Türkiye’de korunan patent sayısı 3 adetle sınırlıyken, ülkemizde popülerliği giderek artan Taiwanlı cep telefonu üreticisi HTC’nin ise Türkiye’de hiç patent başvurusu bulunmuyor.”

İlginç değil mi?

Hatta ülkemizde oldukça popüler olan Blackberry’nin (ben de kullanmaktayım) üreticisi Research In Motion LTD şirketinin ise Türkiye’de yaptığı patent başvurusu sayısı yalnızca 1 adet ile sınırlıymış. Hatta Blackberry 2010 yılında bu patentinin yıllık yenilenmesini de yaptırmayarak patent korumasını devam ettirmemekteymiş.

Son 2 yıldır Türkiye’deki patent başvurularındaki düşüş konusunda Destek Patent yöneticileri ile birkaç kez sohbet etmiştik. Vardığımız sonuca ise; Bu kadar ünlü ve büyük firmalar Türkiye’yi patentlerini korumaya değer bir ülke olarak değerlendirmemekteler.

Hatırlar mısınız, Lacost markasının sahibi Türkiye gelmiş, kaldırım kenarında paketli, timsah resimli, orjinali ile birebir Lacost tişörtlerini kaldırımlarda 10 liraya satılırken görünce şok olmuş ve akıl almaz önlemler almaya çalışmıştı.

TAKLİT MARKA CENNETİ

Bugün şöyle bir Kemeraltı, Çeşme vs. gibi yerlerin çarşılarına bir uzanın. Ne ‘Lacost’lar, ne ‘Burburyler’ göreceksiniz. Destek Patent’in açıklamasından da yola çıkarsak görünen o ki, çok yakında Türkiye’de patentli Blackberry, i-phone, HTC marka cep telefonları da sudan ucuza fiyatlarla, hatta patentli olarak kaldırımlarımızda yerlerini alacaklar.

Eh biz Ferrari marka arabaya tüp takmayı akıl etmiş halkız.

Patent mi alamayacağız...